Úterý 17. září. Svátek má Naděžda.

Růst české ekonomiky zpomaluje

Makro 13.05.2019 | 14:23 0 Komentářů

Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil. Podle odhadů analytiků vzrostla ekonomika meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V posledním čtvrtletí loňského roku rostla ekonomika meziročně o 2,6 procenta a mezikvartálně o 0,8 procenta.

Česká ekonomika zažila mírné zpomalení růstu, které bylo způsobeno zřejmě především meziroční stagnací průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom UniCrecit Bank Pavel Sobíšek. „Po překvapivě silném výsledku z posledního čtvrtletí loňského roku, dynamika domácího HDP podle našeho odhadu v prvním letošním čtvrtletí zpomalila,“ potvrzuje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové stojí za zpomalením nepříznivý ekonomický vývoj v sousedních zemích, a to především v Německu. „Naopak rychlý růst mezd bude nadále působit na dynamiku spotřeby domácností, což dokládá i solidní růst tržeb v maloobchodě na počátku roku. Rovněž investice by měly i nadále slušně růst, i když ne tak výrazně jako v loňském roce,“ uvedla.

Předběžný odhad za první čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu 15. května.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.