Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Růst cen výrazně zrychluje, ČNB musí masivně intervenovat

BankyMakro 09.01.2017 | 17:31 0 Komentářů

Česká národní banka musí pravděpodobně v posledních dnech velmi agresivně bránit svůj kurzový závazek. Kurz české měny se drží na hranici 27,02 korun za euro, pod kterou centrální banka korunu nepustí. Zájem investorů o sázky na silnější korunu jsou však vidět na forwardovém trhu, kde v horizontu tří a více měsíců do budoucna koruna proti euru prudce zdražuje. Příliv spekulativního kapitálu se projevuje i v historicky nejvyšších úložkách bank u ČNB, kde nakonec spekulativní kapitál proměněný do korun často končí.

Konec kurzového závazku totiž zítra přiblíží zveřejnění prosincové spotřebitelské inflace. Meziroční růst cen totiž podle našich odhadů zrychlil na 1,9 procenta, jen těsně pod dvouprocentní cíl ČNB. Důvodem je meziroční zvýšení cen potravin a pohonných hmot, a také růst cen v restauracích. Zde se patrně promítlo zavedení elektronické evidence tržeb; část restaurací musela zdražit.

Podle našeho výhledu přesáhne inflace dvouprocentní cíl už v letošním únoru. Kurzový závazek tak zruší ČNB už ve druhém čtvrtletí.

Marek Dřímal
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.