Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Růst cen průmyslových výrobců začal zpomalovat

V meziměsíčním srovnání se ceny průmyslových výrobců v září zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika ovšem klesla na 1,9 %. K meziměsíčnímu růstu přispěly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků, které však i nadále zaznamenávají meziroční pokles (o 2,5 %) v závislosti na nízkých cenách ropy na světových trzích. Nadále k inflaci významně přispívají ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,7 %. Zásluhou nárůstu cen zemědělských komodit pokračují ve svižném růstu i ceny producentů v oblasti potravinářství (o 3,6 %).

Chvilkové prudké navýšení cen ropy způsobené výpadkem produkce v Saúdské Arábii zřejmě nebude mít výraznější dopad do inflace tuzemských producentů. Cena ropy sice na několik dní stoupla o téměř 20 % až k hranici 70 dolarů za barel (Brent), avšak záhy s přílivem dobrých zpráv klesla opět na původní hodnoty. V následujících měsících očekáváme, že inflace tuzemských producentů bude dále zpomalována mimo jiné nižší dynamikou cen v eurozóně. V opačném směru pak bude působit slabší kurz koruny. Ve zbylých měsících roku bude pokračovat i vyšší příspěvek cen elektřiny. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty těsně pod 3 %, což je o necelý 1 p.b. vyšší tempo oproti loňskému roku. V příštím roce bychom se měli dočkat zpomalení, jelikož s počátkem nového roku odpadne efekt letošního zvýšení cen elektřiny.

Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále urychluje ceny stavebních prací. Jejich meziroční růst v září dále zrychlil na 4,1 % ze srpnových 3,8 %. Přitom ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší jen o 2,7 %, což je o poznání méně v porovnání se srpnem (3,2 %). Svižný růst cen ve stavebnictví tak dále pokračuje a ani v následujících měsících by tomu nemělo být jinak.

Meziroční růst cen zemědělských výrobců v září dále zvolnil na 2,0 %, a to zásluhou zejména meziročního poklesu cen rostlinné produkce o 0,9 %, kde především ceny zeleniny a zahradnických produktů ztratily svou dynamiku, když dosáhly jen 1,2 %, přitom v červenci se ještě pohybovaly na úrovni 27,8 % a v srpnu na 18,4 %. Naopak ceny v oblasti živočišné výroby v září zaznamenaly nárůst (6,6 %). Růst cen tržních služeb pro podniky dosáhl v září 2,8 %, když se zvyšovaly především ceny zaměstnání (10,8 %) a reklamních služeb, pojištění (6,0 %).

Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.