Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Rusko snížilo dodávky ropy do ČR

Investice Daniel Kuchta 11.07.2008 | 17:09 1 Komentář

Dodávky ropy ropovodem Družba klesají celý týden a podle včerejšího vyjádření Ruska bude snížení dodávek pro červenec ve větším rozsahu. Píše o tom server Euro.cz.

Dodávky byly sníženy dosti výrazně a místo smluvně dohodnutých 500 000 tun ropy klesnou dodávky na 300 000 tun. „Zjišťujeme, co se děje, jsme v kontaktu s Ruskem i s Evropskou unií. Nyní nechci situaci nijak komentovat, stanovisko k tomu vydáme v pondělí,“ řekl český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Problémem se kromě ministerstva zahraničí zabývá i ministr průmyslu Martin Říman.

Jedním z důvodů, o nichž se spekuluje, je možná ruská reakce na podpis smlouvy o radaru, ale může jít jen o technické problémy na straně ruského provozovatele ropovodu Družba. "Zatím jsme nedostali stanovisko z Ruska. Příčiny zjišťujeme diplomatickou cestou," uvedl podle agentury Reuters mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Podle šéfa Unipetrolu Francoise Vleugelse  jde ale na základě informací z Ruska o technické důvody. Společnosti Unipetrol i Česká rafinérská teď řeší situaci a snaží se vyjednat dovoz ropy prostřednictvím ropovodů TAL a IKL. Jedno až dvouměsíční odstávka by podle generálního ředitele Unipetrolu neměla znamenat žádný problém.

Zdroj: Patria, Euro.cz

Jeden komentář: “Rusko snížilo dodávky ropy do ČR”

  1. Radek napsal:

    Zdůvodnění, že se jedná o technické potíže, mi připadá dost naivní…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.