Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Rusko se vměšuje do záležitostí jiných zemí, řekla Merkelová

Investice 07.12.2014 | 23:04 0 Komentářů

Německá kancléřka v rozhovoru pro deník Die Welt kritizovala také vlády Francie a Itálie za slabé reformy. Italové i Francouzi jí podrážděně vzkázali, že by si měla více všímat své ekonomiky.

Rusko se vměšuje do záležitostí jiných zemí, řekla Merkelová

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s Evropskou unií. Merkelová to prohlásila v rozhovoru pro nedělní vydání německého deníku Die Welt. V něm také zkritizovala vlády Francie a Itálie za slabé reformy.

„Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s Evropskou unií,“ řekla Merkelová. „A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích,“ dodala a poukázala přitom na takzvané zamrzlé konflikty v Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii i na zásahy Ruska do dění na východě Ukrajiny.

Rusko tento týden tvrdě kritizovalo průběh parlamentních voleb v Moldavsku, ve kterých minulou neděli získaly většinu prozápadní strany. Moskva také zakázala dovoz moldavských vín, zeleniny a masa. Velkou kritiku si vysloužil i podpis dohody o „strategickém partnerství“, kterou v listopadu uzavřel ruský prezident Vladimir Putin se separatistickou gruzínskou Abcházií.

Merkelová v rozhovoru také bránila rozhodnutí Severoatlantické aliance (NATO) nezařadit v roce 2008 Ukrajinu a Gruzii do takzvaného Akčního plánu členství (MAP), který je obecně brán za jakýsi předstupeň plného začlenění do NATO. Ujistila zároveň, že NATO je připraveno bránit své členské země ve východní Evropě, tedy Polsko a Pobaltí.

„Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou alianci, platí,“ upozornila Merkelová.

Slabé reformy v Itálii i ve Francii

Kancléřka v rozhovoru kritizovala také nedostatečné reformy veřejných financí v Itálii a ve Francii. Vlády těchto zemí musejí podle Merkelové udělat víc, aby své rozpočty na příští rok uvedly do souladu s pravidly Evropské unie.

Italové i Francouzi na její slova zareagovali podrážděně a kancléřce vzkázali, že by se raději měla starat o problémy německé ekonomiky.

Evropská komise před více než týdnem oznámila, že sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Brusel posuzoval rozpočtové plány většiny zemí platících společnou evropskou měnou euro. V případě Francie, Itálie a ještě Belgie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku.

Evropská komise stanovila, dokdy musí „Francie a Itálie přijmout dodatečná opatření“, uvedla Merkelová s tím, že jde o oprávněný požadavek. „Komise ale také jasně řekla, že to, co dosud předložili, není dostatečné. A s tím já souhlasím,“ dodala kancléřka.

Itálie: Neznámkujte nás

Vysoký italský představitel vzápětí označil za „politováníhodné“, že Merkelová považuje reformy, které zavádí italský premiér Matteo Renzi, za nedostatečné.

„Italská vláda by si sama nikdy nedovolila známkovat jiné členské státy EU. Žádáme Německo o stejný respekt,“ prohlásil státní tajemník pro unijní záležitosti Sandro Gozi.

„Možná by kancléřka Merkelová měla zaměřit svou pozornost na domácí poptávku v Německu, nedostatek investic či nerovnováhu platební bilance. Byl by to důležitý příspěvek, který Evropa od Berlína už dlouho očekává, avšak v tomto směru se očekávání dosud nenaplnilo,“ dodal tajemník.

Rozpadají se vám silnice

Také francouzský ministr financí Michel Sapin upozornil, že Německo má své vlastní problémy, například rozpadající se silnice anebo nízkou míru porodnosti. „Ve Francii děláme reformy ne proto, abychom potěšili jedny či druhé evropské představitele, ale proto, že jsou pro Francii nezbytné,“ prohlásil.

„Populace v Německu se každým rokem snižuje. Za deset či dvacet let díky tomu budeme v lepší pozici. Německo je teď v lepší pozici díky reformám, které uskutečnilo před desetiletím,“ řekl rovněž Sapin.

Země platící eurem musely své plány na podobu rozpočtu na příští rok předložit komisi k 15. říjnu. S Bruselem, Paříží i Římem komise v minulých týdnech vedla intenzivní jednání.

Uvedené země se na nejvyšší vládní úrovni zavázaly na počátku příštího roku přijmout a realizovat strukturální reformy, které posílí hospodářský růst. Ve střednědobém horizontu to má zlepšit udržitelnost veřejných financí.

Itálii a Belgii by jinak mohlo hrozit disciplinární řízení a Francii – druhé největší ekonomice bloku – pokuta, protože disciplinární řízení už s ní je vedeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.