Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Rusko již letos vynaložilo přes 70 miliard USD na podporu rublu

Banky 09.12.2014 | 14:23 0 Komentářů

Ruská centrální banka minulý týden vynaložila na podporu kurzu domácí měny více než 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů banky. Celkový objem intervencí centrální banky na devizovém trhu tak od začátku letošního roku překročil 70 miliard dolarů (zhruba dva biliony Kč).

Rubl již v letošním roce navzdory intervencím oslabil k dolaru o zhruba 40 procent. Ruská měna se spolu s tamní ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Světová banka dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt Ruska v příštím roce pravděpodobně klesne o 0,7 procenta. Varovala, že v případě poklesu průměrné ceny ropy na 70 dolarů za barel by mohl hospodářský propad dosáhnout 1,5 procenta.

Analytik Tom Levinson ze společnosti Sberbank podle serveru BBC odhadl, že v pondělí centrální banka na podporu rublu vynaložila dalších 300 milionů dolarů. Banka zveřejňuje údaje o intervencích s dvoudenním zpožděním.

Centrální banka podporuje domácí měnu rovněž zvyšováním úroků. V letošním roce stoupla její hlavní úrokové sazba již čtyřikrát. Naposledy ji banka zvýšila v říjnu, a to o 1,5 procentního bodu na 9,5 procenta. Podle agentury Reuters roste očekávání, že na čtvrtečním zasedání přistoupí banka k dalšímu zvýšení úroků.

Centrální banka minulý týden intervenovala na devizovém trhu poprvé od 10. listopadu, kdy oznámila, že přestává stanovovat fluktuační pásmo pro pohyb kurzu rublu a umožní mu volný pohyb.

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.