Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Ruská Sberbank v Česku: Nový spořicí účet, hypotéka i karty

Investice 23.04.2014 | 11:25 0 Komentářů

Rozhovor s Jiřím Antošem, ředitelem retailového bankovnictví tuzemské Sberbank.

Ruská Sberbank v Česku: Nový spořicí účet, hypotéka i karty

Praha – Ruská Sberbank chce mít v Česku do pěti let 200 tisíc klientů v retailu, do něhož vedle fyzických osob zahrnuje také drobné a střední podnikatele. Nyní jich má 62 tisíc.

Banka, která na český trh vstoupila před dvěma lety převzetím Volksbank, pokračuje ve změnách produktové nabídky. Chystá vlastní platební karty, dosud využívala konkurenční ČSOB.

Připravuje i nový typ hypotéky s dlouhou dobou fixace úrokové sazby a možností předčasného splacení kdykoli v jejím průběhu. Nabídku spořicích účtů rozšířila o garanci sazby 1,43 procenta do konce roku 2015.

O plánech Sberbank hovořil online deník Aktuálně.cz s Jiřím Antošem, ředitelem retailového bankovnictví.

Aktuálně.cz: Jak chcete rozšiřovat pobočkovou síť bývalé Volksbank, která v tomto směru patřila k nejmenším na trhu?

Jiří Antoš: Máme dnes 22 poboček, a v retailu tak jsme počtem poboček spíše menší hráč. Chceme tedy dobudovat tuto síť a naším nejbližším cílem je mít do konce prvního kvartálu roku 2015 celkem 42 poboček, dlouhodobý cíl pak počítá s 60 až 65 pobočkami, což by nám pokrylo také okresní města. Do poloviny roku 2014 otevřeme nově pobočky v Teplicích, Pardubicích, Ostravě a v Praze na I. P. Pavlova.

A.cz: Jaké další novinky spouštíte?

Otevřeli jsme online eShop bankovních služeb, na kterém začínáme prodávat spotřební půjčky a do budoucna přidáme všechny naše produkty. Základ je v tom, že klienti si budou moci zřídit veškeré služby bez návštěvy kamenné pobočky. Na internetu si objednají, co potřebují, a smlouvu jim doveze kurýr.

A.cz: Čili pouze doháníte trh – vždyť takový prodej bankovních produktů je dnes už běžný.

Naší výhodou je, že se můžeme učit z trhu a pak přicházet s lépe propracovanou nabídkou. Například konsolidaci umíme bez návštěvy pobočky jako jedna z mála bank a navíc s naší konsolidací mohou lidé splatit i půjčky od nebankovních úvěrových společností. V září pak na internetu začneme prodávat prakticky všechny naše produkty.

A.cz: Jak se letos změní konkrétní produkty?

Rozšířili jsme nabídku spořicích účtů. Máme novinku pro lidi, kteří chtějí uložit vyšší částky. Tento účet dává lidem jistotu výnosu do konce roku 2015 a přitom bude nadále fungovat jako spořicí účet, který bude možné kdykoli bez sankce vybrat. Garantovanou sazbu jsme nastavili na 1,43 procenta. U našeho základního spořicího účtu, který má sazbu 1,63 procenta pro vklady do 150 tisíc korun, nyní neplánujeme žádnou změnu.

A.cz: Jako dědictví po Volksbank máte stále také karty od ČSOB. Kdy budete mít vlastní?

Intenzivně na tom pracujeme, technologické řešení by mělo být také do konce roku 2014. Až budeme mít nové karty, budeme je rovnou vydávat i s bezkontaktní funkcí.

Jiný pohled na hypotéky

A.cz: Kolik lidí má nyní Sberbank jako banku číslo jedna?

Máme celkem 62 tisíc zákazníků, které evidujeme v retailové části banky. Platí přitom, že nechceme být bankou jednoho produktu a nalákat na něj stovky tisíc klientů. Mým úkolem je vybudovat takovou Sberbank, která nabídne všechny bankovní služby, plnohodnotný a velmi kvalitní servis a obsluhuje také menší a střední podnikatele. Náš cíl je mít dohromady zhruba do pěti let 200 tisíc retailových klientů a z pohledu bilanční sumy chceme být bankou číslo pět na českém trhu.

A.cz: Dá se v Česku stále vydělat na hypotékách, i když se sazby pohybují na rekordních minimech?

Samozřejmě ano. U samotné hypotéky jsou nyní marže nízké, ale u klienta s hypotékou máte velkou šanci na to, že si od vás vezme i další produkty, zůstane u vás v bance několik let.

A.cz: Je možné u hypotéky vymyslet něco nového? Lze je ještě nějak výrazně inovovat, zlepšit? Air Bank například testuje hypotéku, kterou bude možné kdykoli splatit bez sankce – chystáte něco podobného?

Ano, i to je téma pro Sberbank. U hypoték je obecně zajímavé, jak velký podíl z nich neslouží k pořízení vlastního bydlení. Už dnes zhruba čtvrtina hypoték na pořízení malých bytů slouží za účelem investice. Připravujeme tedy „investiční“ hypotéku, která lidem nabídne jistotu, že splátka se dlouhodobě nebude měnit. Nabídneme tedy fixaci sazby, která bude delší než dnes běžné fixace a zároveň bude se sazbou, která nebude výrazně nad současným průměrem trhu. A u této hypotéky nabídneme právě i možnost, jak se z ní případně bez větších nákladů dříve vyvázat. Můžeme také udělat hypotéku jako obrácené spoření, jde jen o to, jak ten nový produkt uchopíme, na čemž momentálně pracujeme.

A.cz: Banky dosud říkaly, že když jim klient odejde v průběhu fixace, mají s tím velké náklady, a proto s předčasným splacením v průběhu fixace jsou spojené také vysoké poplatky. Jak je tedy možné nabídnout hypotéku bez sankce za předčasné splacení?

Jde vlastně jen o způsob, jakým banka uvažuje, jak konkrétní hypotéční produkty takzvaně financujete. Když najdete nový způsob, můžete to u části produktové nabídky udělat. Nejde to udělat samozřejmě plošně. My to nyní vymýšlíme, inspirujeme se mimo jiné v zahraničí, kde je to celkem běžné. Novou nabídku hypoték připravíme do konce roku 2014.

Krym na nás vliv neměl

A.cz: Sberbank je ruská státní banka. Pocítili jste nějak důsledky toho, co se dělo na Krymu a co se děje na východě Ukrajiny? Chodí v Česku lidé na vaše pobočky a ukončují s vámi smlouvy?

Nepocítili. Nechali jsme si nedávno udělat průzkum trhu na téma důvěra zákazníků versus majitel banky. Lidé obecně nevnímají rozdíl mezi bankami podle toho, kdo je vlastní, a navíc 82 procent lidí vůbec neřeší, kdo je vlastníkem jejich banky.

A.cz: Jsem člověk ze střední třídy, typický klient, na kterého míříte. Proč bych měl jít do Sberbank, a ne třeba na jedné straně do České spořitelny a na straně druhé do mBank?

Dáme vám dobrou cenu, což ovšem neznamená, že to musí být nejlevnější. Dáme vám na spořicím účtu nejvyšší sazbu na trhu, na tom nově chystaném pak garanci, že vám sazbu po delší čas nezměníme. Chováme se k vám fér, jsme flexibilní, dokážeme produkt uzpůsobit tomu, co vy vlastně chcete.

A.cz: To by mi asi řekli i všichni vaši konkurenti…

Zkuste se jich zeptat.

A.cz: Nabídnete i účet bez poplatků, jako má nově třeba UniCredit nebo GE Money Bank?

Je to o tom, jak se díváte na klienta jako celek. Může mít účet zcela zadarmo jako odměnu za loajalitu, když v bance bude mít kromě účtu i další produkty, například úvěry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.