Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Ruská ekonomika poklesla, poprvé za pět let. Padá i rubl

Investice 29.12.2014 | 13:03 0 Komentářů

Ekonomové i vláda čekají prohlubování poklesu pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku.

Ruská ekonomika poklesla, poprvé za pět let. Padá i rubl

Moskva – Ruská ekonomika utrpěla v listopadu pokles o 0,5 procenta, a zaznamenala tak první ztrátu od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Oznámilo to ruské ministerstvo hospodářství.

Ekonomové i vláda čekají prohlubování poklesu pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku.

Pokles v pondělí zaznamenala i ruská měna. Rubl se propadl k dolaru i k euru zhruba o šest procent. Po výrazném oživení z minulého týdne nyní ruskou měnu sráží snížená aktivita domácích vývozců. Ti omezili prodeje svých devizových příjmů, protože v předešlých dnech nahromadili dostatek rublů k pokrytí daňových plateb na konci roku, uvedla agentura Reuters.

Propad ve čtvrtém čtvrtletí

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál zpomalilo na 0,7 procenta. Ruská vláda letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu hrubého domácího produktu na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají už v posledním letošním čtvrtletí přesun HDP do záporných čísel.

Ropa a plyn jsou hlavními zdroji příjmů ruské vlády. Vedle ropy přispívají k oslabování ekonomiky západní protiruské sankce za postoj Moskvy k Ukrajině a zpřísněná měnová politika, která brání rubl před hlubším propadem. I tak ale ruská měna letos ztrácí zhruba 40 procent.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v pátek odhadl, že ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.