Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Rumunsko předsedá a Evropská unie trne

Investice 02.01.2019 | 11:45 0 Komentářů

Od prvního dne roku 2019 Rumunsko převzalo předsednictví Rady Evropské unie. Jenže špičky se tohoto šéfování obávají. Rumunská premiérka však tvrdí, že je to jenom kvůli tomu, že jde o východní zem.

Myslím si, že vláda v Bukurešti ještě plně nepochopila, co znamená převzít předsednictví nad zeměmi EU. Pro uvážlivé vyjednávání je potřebná ochota naslouchat ostatním a pevná vůle ponechat vlastní zájmy stranou,“ uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Avšak ministři rumunské vlády tato slova odmítají. Prezident Iohannis své pochyby ohledně připravenosti Bukurešti zveřejnil již v listopadu. Kvůli tomu předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea ho označil za zrádce země. „V necelých dvou letech vystřídala vládnoucí sociálně-liberální vláda 75 ministrů. To politické stabilitě nepřispívá,“ cituje německý deník Handelsblatt eurokomisaře pro rozšíření Johannese Hahna.

Rumunsko převzalo předsednictví na důležitý půlrok, kdy by v březnu z EU měla vystoupit Velká Británie. V květnu navíc proběhnou volby do Evropského parlamentu.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.