Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Rumunská vláda má v plánu zavést novou daň z aktiv pro banky

Banky 19.12.2018 | 10:23 0 Komentářů

Rumunská vláda chce zavést novou daň z aktiv pro bankovní sektor. Na tamním trhu největší bilancí disponuje lokální jednotka skupiny Erste.

Velké západní banky, které jsou dominantní na rumunském bankovním odvětví, musí nově počítat s daní z bankovních aktiv. Ta by měla vejít v platnost v příštím roce. Lokální jednotka skupiny Erste – Banca Comerciala Romania – má na rumunském bankovním trhu největší bilanci, která ke konci třetího čtvrtletí činila 15,5 miliard eur.

Dalšími bankami disponujícími vysokými bilancemi na rumunském trhu jsou například Banca Transilvania, Raiffeisen Bank International, Societe Generale’s BRD a UniCredit.

Zavedení nové daně zmínil rumunský ministr financí Eugen Teodorovici, přičemž nově chystanou daň nazval „daní na chamtivost“. Podle něj by nová daň v roce 2019 měla do státní kasy přinést 775 milionů eur a přispět tak ke zmenšení státního deficitu.

Ministr financí také dodal, že nová daň by měla ochránit občany před splácením příliš vysokých splátek; logiku tohoto na první pohled zvláštního výroku již však detailně nevysvětlil.

Zdroj: Fio bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.