Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Rubl znovu oslabuje, čeká na projev Putina

Investice 18.12.2014 | 10:00 0 Komentářů

Po ranním posílení se ruská měna vrátila zpět k poklesu. Prezident Vladimir Putin dnes vystoupí na výroční tiskové konferenci.

Rubl znovu oslabuje, čeká na projev Putina

Moskva – Ruský rubl obnovil pokles vůči dolaru a euru. Přišel tak o své zisky z počátku dnešního obchodování, za kterými stály vyšší ceny ropy a dodatečná opatření ruské centrální banky ke stabilizaci domácí měny.

Očekává se, že letošní dramatický pokles rublu bude dominovat dnešní výroční tiskové konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Po devaté hodině se dolar prodával za téměř 62 rublů. Ruská měna tak oproti středě klesla o zhruba tři procenta. Vůči euru oslabila o dvě procenta na 76,5 rublu za euro. Od začátku letošního roku ztratil rubl asi 45 procent své hodnoty, napsala agentura Reuters.

Ruská měna tento týden prudce oslabovala, v úterý její kurz podle některých údajů poprvé v historii prolomil hranici 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro. Ve středu však rubl výrazně oživil.

Centrální banka ve středu oznámila, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Upozornila rovněž, že je připravena pořádat dodatečné devizové aukce.

Podle návrhu zákona zveřejněného na internetových stránkách ruského parlamentu hodlá vláda na podporu bankovního sektoru poskytnout dodatečný kapitál v objemu až jednoho bilionu rublů (zhruba 380 miliard korun).

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády, letošní vývoj však oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ke ztrátě úspor obyvatelstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.