Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Rozvojové země: Pomůžeme eurozóně, ale chceme více práv

Investice 26.02.2012 | 08:05 0 Komentářů

Evropa nejprve musí pro vyřešení své dluhové krize sama udělat víc

Mexiko – Mladé tržní ekonomiky poskytnou peníze na pomoc eurozóně jen za předpokladu, že rychle dostanou už dávno slíbený větší vliv na řízení Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na schůzce činitelů nejvyspělejších zemí světa G20 v Mexiku to v sobotu řekl brazilský ministr financí Guido Mantega.
Ministr řekl, že mezi klíčovými zeměmi G20 existuje konsenzus, že Evropa nejprve musí pro vyřešení své dluhové krize sama udělat víc. Teprve potom se podle něj dá uvažovat o tom, že měnovému fondu dají peníze na pomoc eurozóně i další státy.
„Mladé tržní ekonomiky pomohou (s řešením dluhové krize v eurozóně) jen za splnění dvou podmínek: zaprvé musí (eurozóna) sama posílit svůj ochranný mechanismus, a zadruhé bude zavedena reforma (kvót) MMF,“ podotkl Mantega, jehož citovala agentura Reuters.
V rámci MMF mají všechny země přidělenu kvótu, která určuje, jakou váhu má která země při hlasování. Nejvíce kvót mají teď vyspělé země, mladé tržní ekonomiky ale už dlouho upozorňují na to, že čím dál víc táhnou růst globální ekonomiky, což by kvóty měly odrážet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.