Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Rozpočtová rada: České veřejné finance nejsou udržitelné

MakroPenze 31.10.2018 | 10:18 0 Komentářů

České veřejné finance nejsou dlouhodobě udržitelné. Důvodem je především stárnutí obyvatel. Nepříznivému vývoji by zabránilo zvýšení daní, posunutí věku odchodu do důchodu či snížení důchodů. Vyplývá to z první Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtové rady.

„Ačkoli bude české hospodářství stejně jako dosud růst rychlejším tempem než ekonomiky vyspělejších zemí, což posílí daňové příjmy, nejsou české veřejné finance dlouhodobě udržitelné. Hlavním důvodem dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí je stárnutí obyvatelstva,“ uvedla rada ve zprávě.

Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu je v současné době v České republice 35,3 procenta. V rámci EU se Česko řadí na šestou pozici. Při zachování současného nastavení daňové politiky a výdajů by ale dluh veřejných financí v roce 2068 dosáhl 230 procent hrubého domácího produktu, což je více než aktuálně v Řecku (179,7 procenta) či Itálii (133,1 procenta).

Podíl lidí ve věku 65 let a více na celkové populaci by podle zprávy měl za příštích 50 let vzrůst z 19 procent téměř na třetinu. Poroste tak objem výdajů na důchody, ale také nároky na zdravotní a dlouhodobou péči. Lidé v produktivním věku bude ubývat.

„Česká společnost se tak bez ohledu na technologický pokrok, ekonomické sbližování s vyspělými zeměmi nebo další možné pozitivní změny ocitne před základní otázkou: zvýšit daně, posunout věk odchodu do důchodu, nebo připustit snížení důchodů vzhledem k průměrné mzdě,“ uvádí zpráva.

„Cílem střednědobých rizikových scénářů není vzbudit paniku mezi politiky či odbornou veřejností. Jejich prostřednictvím ale chceme ukázat, jak rychle a hluboce může případný propad příjmů v kombinaci s potřebou nadále financovat rostoucí mandatorní výdaje ubírat veřejným financím prostor pro podporu zdravého hospodářství v horších časech,“ uvádí rada ve zprávě.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.