Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Rozpočet EU: Klesnou příjmy, výdaje porostou. Členské státy si připlatí

Investice 21.02.2018 | 13:23 0 Komentářů

Evropská unie (EU) začne v pátek jednat o podobě budoucího evropského rozpočtu na období 2021 až 2027. EU počítá s růstem rozpočtových výdajů. Vyšší výdaje a nižší příjmy kvůli brexitu se promítnou do příspěvků členských států.

Brexit by měl připravit evropský rozpočet o příjmy ve výši zhruba 12 miliard eur. Poklesnou nejen příjmy, ale zároveň by se měly zvýšit i výdaje, a to především kvůli financování bezpečnostních priorit. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger hovořil o navyšování rozpočtu ještě před summitem. Rozpočet by se měl zvýšit ze současného jedno procenta unijního HDP na 1,2 procenta.

Vyšší platby do rozpočtu ale odmítá Nizozemsko, Dánsko, Rakousko, Švédsko či Finsko. Proti je i český premiér v demisi Andrej Babiš. „Unie by měla místo zvyšování příspěvků členských států více šetřit ve svých strukturách,“ uvedl. Jiný názor má europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer: „Členské země včetně Česka by měly být otevřené k navýšení rozpočtu. Dá se to udělat buď vyššími příspěvky, nebo nejlépe zvýšením vlastních příjmů unie.“

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.