Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Rozkývá nelikvidní trh s korunou ECB?

Makro 28.03.2014 | 20:05 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB se podle očekávání rozhodla ponechat měnovou politiku beze změny. Hlavní úroková sazba, za kterou banky ukládají svoji likviditu u centrální banky, tak i nadále zůstává na téměř nulové úrovni (0,05 %) a v platnosti zůstává i závazek udržovat korunu poblíž hladiny 27 CZK/EUR. Tuto úroveň ČNB považuje za „vhodně zvolenou a předpokládá udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015“ (komentář ČSOB).

Tolik suchý komentář k včerejšímu zasedání bankovní rady a následné tiskové konferenci, která opravdu nic převratného nepřinesla, tudíž jak český trh s pevně úročenými instrumenty, tak koruna neměly důvod k výraznějším reakcím.

V případě koruny se tedy situace zdá být minimálně na rok dopředu nalajnovaná centrální bankou, která pacifikovala trh v tom smyslu, že z trhu zcela zmizely velké londýnské banky spekulující (dříve) na pohyb české měny.Likvidita na českém devizovém trhu poměrně výrazně poklesla a kurz v podstatě tvoří jen subjekty, jež obchodují/zajišťují své reálné toky (výnosy z exportu či dividendy). Rovnovážný kurz se vzhledem k silné pozici ČNB ustálil několik desítek haléřů nad úrovní EURCZK 27. Jde však s ohledem na velmi nízkou likviditu o rovnováhu křehkou, jež může snadno narušit i relativně nízký objem korun či eur poslaných na trh. Ten by se přitom mohl dostavit v okamžiku, kdy například několik úspěšných vývozců najednou usoudí, že je třeba zbavit se většího objemu eur, anebo kdy se některá z londýnských bank rozhodne, že přišel čas si zaspekulovat s korunou. Podnětem by pak mohlo být například zavedení negativní oficiální sazby ECB (třeba příští týden…).

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.