Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Rozhodné dny Philip Morris a Komerční banky

Investice 23.04.2012 | 10:31 0 Komentářů

V pondělí jsme mohli sledovat, jak se výnosy desetiletých španělských dluhopisů dostaly nad 6% a opět se začalo hovořit o dluhové krizi. Nejpodstatnější kurzotvorná informace nastala u společnosti NWR. Firma reportovala objemy těžby a prodejů za 1Q a smluvní ceny pro druhý kvartál. Obavy o výraznější pokles smluvních cen se nenaplnily. (Komentář RM-SYSTÉM)

V úterý se pro burzy na celém světě stala hybnou silou především poměrně pozitivní aukce španělských krátkých dluhopisů na což reagovala celá výnosová křivka a 10-leté dluhopisy se tak vrátily pod 6% na úroveň 5,9%. Rovněž hodnoty ekonomického indikátoru ZEW překonaly očekávání. Pozitivní náladu na světových burzách také přiživila data z pokračující americké výsledkové sezóny. Ve čtvrtek se naposledy obchodovaly akcie Komerční banky s nárokem na dividendu, která činí 160 Kč na akci. Páteční obchodní den byl posledním dnem, kdy se obchodovaly s nárokem na dividendu akcie tabákové společnosti Philip Morris, která svým akcionářům vyplatí 920 Kč.

Erste zaznamenala změnu doporučení

Společnost Barclays zvýšila doporučení pro akcie Erste Group z „Underweight“ na „Equalweight“. Cílová cena zůstala ponechána na původní úrovni 13,60 EUR.

Citigroup zvýšila doporučení z původního „neutral“ na „buy“. Cílová cena byla navýšena na 22 EUR z původních 21 EUR.

JPMorgan zvýšila doporučení na „overweight“ z „neutral“. Cílovou cenu stanovila na 25 EUR (620,75 Kč).

NWR reportovala objemy těžby a prodejů za 1Q

Těžební společnost NWR v pondělí ráno oznámila objemy produkce a prodejů za 1Q2012 asjednané ceny koksovatelného uhlí a koksu pro 2Q 2012. Společnost v prvním čtvrtletí letošního roku vyprodukovala celkem 2 389 tis. tun uhlí, mezikvartálně o 8 % méně a 175 tis. tun koksu, což bylo o 6 % níže než ve 4Q 2011. Objemy prodejů za 1Q 2012 byly u koksovatelného uhlí jak mezikvartálně, tak meziročně silnější, když bylo prodáno 1 290 tis. tun (+9 % q/q a + 21 % y/y) a potvrdily se tak indikace solidních prodejů ze začátku letošního roku ze strany managementu společnosti, kdy pozitivní roli podle společnosti sehrála vyšší produkce ocelářského průmyslu v regionu střední Evropy. U prodejů energetického uhlí byl

naopak zaznamenán mezičtvrtletní pokles o 31 % na úroveň 999 tis. tun. Objemy prodejů koksu se za 1Q 2012 zvýšily o 24 % q/q na úroveň 155 tis. tun. Sjednané ceny koksovatelného uhlí pro dodávky ve 2Q 2012 činí 130 EUR za tunu, což je mezikvartálně o 8 % níže a v souladu s vývojem cen tohoto typu uhlí na globálních trzích. Průměrné prodejní ceny koksu dojednané na 2Q 2012 činily 298 EUR za tunu, mezikvartálně o 4 % nižší, což je podle vyjádření společnosti převážně důsledek nižších cen na evropském trhu slévárenského koksu. Společnost dále uvedla, že potvrzuje celoroční cíle pro rok 2012, když objem produkce uhlí a koksu by se měl pohybovat v rozmezí 10,8 až11 mil. tun, resp. 700 tis. tun a prodeje uhlí a koksu v rozmezí 10,25 až10,5 mil. tun, resp. 600 tis. tun.

 
V KIT Digital opět nastaly změny

Poté, co 23. března zanechal Kaleil Isaza Tuzman své funkce generálního ředitele, aby se mohl naplno věnovat roli předsedy představenstva, se celá situace opět mění. Tuzman opouští i post předsedy představenstva KIT Digital. Představenstvo včera přijalo rezignaci Tuzmana i na post „nevýkonného“ předsedy.

Mateřská společnost Philips Morris ČR reportovala výsledky

Philip Morris International (PM), mateřská společnost PM ČR a největší veřejně obchodovatelná tabáková společnost reportovala své hospodářské výsledky za 1.Q 2012. Čistý zisk rostl o 13 % na 2,16 mld. USD (1,25/akcie) z loňských 1,92 mld. USD, díky čemuž překonal odhady analytiků ve výši 1,19 USD na akcii. Společnosti se podařilo zvýšit obrat i při vyšších cenách, čímž navýšil tržby o369 mil. USD. Zvýšené prodeje v Asii a dalších regionech mimo USA byly ovšem vykompenzovány posilujícím dolarem. Ve výsledku tržby rostly o 9,7 % na 7,4 mld. USD bez započítání spotřební daně. V České republice trh s cigaretami poklesl o 2,9 % převážně z důvodu vyššího DPH a spotřební daně. Philip Morris ČR na výsledky své „matky“ nijak výrazně nereagoval.

Společnost Unipetrol zveřejnila čísla za 1Q

Nižší objem prodejů v segmentu rafinerie a maloobchodu z důvodu slabé poptávky byl vykompenzován vyššími objemy prodejů v segmentu petrochemie. Představenstvo společnosti odhaduje, že společnost vykáže v 1Q 2012 mírnou provozní ztrátu.

Rafinérie
Hlavními faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost segmentu rafinérie v 1Q 2012, byly lepší modelové rafinérské marže, dosahující hodnoty 2,2 USD za barel, zejména z důvodu lepší marže u benzínu a primárního benzínu (pozitivní). Rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural se také meziročně zvýšil na 1,3 USD za barel. Objem prodejů rafinérie a maloobchodu dosáhl za 1Q 2012 jen na 751 tis. tun. Na vině je zřejmě kromě slabé poptávky i nižší míra využití kapacity zpracování ropy ve výši 71 %, z důvodu zimní odstávky rafinérie Paramo, která vycházela z aplikace politiky sezónního zpracovávání ropy společnosti Unipetrol. Objemy prodejů rafinérských produktů byly mezičtvrtletně nižší o 11 % a meziročně o 5 %. Za nižšími prodeji lze tedy konkrétně hledat i vyšší dovozy motorové nafty zejména ze Slovenska a Německa a 3–5% pokles spotřeby benzínu a stagnující poptávku po motorové naftě, když objemy prodejů poklesly o 2 %.

Petrochemie
Hlavními faktory, které ovlivnily mezičtvrtletně výkonnost petrochemického segmentu v 1Q 2012, byly: mezičtvrtletně vyšší modelové marže u olefinů o 4 % a u polyolefinů o 12 % (průměrná modelová marže u olefinů byla 274 EUR za tunu a u polyolefinů 240 EUR za tunu). Vyšší petrochemické marže byly vykázány zejména z důvodu lepší marže u benzenu a primárního benzínu u olefinů a vyšších marží u polyetylénu a polypropylénu v případě polyolefinů. Objem prodejů v petrochemickém segmentu dosáhl v 1Q 2012 hodnoty 440 tis. tun.

Maloobchodní prodej

Hlavními faktory, které ovlivnily výkonnost maloobchodního segmentu v 1Q 2012, byly zejména nižší prodeje z důvodu pokračování poklesu osobní spotřeby obyvatel vlivem slabého vývoje HDP a dále implementované úsporné opatření vlády, které měly negativní dopad na kupní sílu zákazníků. Nadále přetrvává nepříznivý rozdíl u ceny paliv vůči některým sousedním zemím, který negativně ovlivnil zejména tankování mezinárodních nákladních přepravců na českých čerpacích stanicích. Marže na motorové naftě zůstaly stabilní, ovšem u benzínu byly nižší a dále byl zaznamenán další pokles prodejů nepalivového segmentu z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek a všeobecně nižší osobní spotřeby obyvatel.

Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol bude za 1. čtvrtletí 2012 mírně záporný. V 1Q 2012 nebyly zaúčtované žádné jednorázové položky. Management společnosti odhaduje, že operace s CO2 povolenkami bude mít v 1. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně155 mil. Kč. Odhaduje se, že vývoj směnných kurzů v 1Q 2012 pozitivně ovlivnil finanční výsledek skupiny Unipetrol ve výši přibližně156 mil. Kč.

Telefónica ČR zaznamenala změnu cílové ceny

Deutsche Bank snížila cílovou cenu pro Telefónicu ČR na 382 Kč z 406 Kč. Doporučení ponechala „držet“.

Objem obchodů na české burze RM-SYSTÉM v 16. týdnu roku 2012 dosáhl 90 mil. Kč. Index RM za stejné období odepsal 0,26 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.