Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Rostoucí pravděpodobnost zásahu v Sýrii posiluje americký dolar

Investice 27.08.2013 | 10:51 0 Komentářů

Nervózní obchodování na začátku týdne se neslo pod taktovkou napětí v Sýrii a slabších amerických investic (zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby). Tato kombinace hrála do karet současně americkým dluhopisům i dolaru, zatímco akcie zůstaly logicky v defenzivě. (Komentář ČSOB)

Šéf americké diplomacie John Kerry včera řekl, že zodpovědnost Bašára Asada za použití chemických zbraní proti svým lidem je nesporná. Označil tento čin syrského vůdce za morální obscénnost a dodal, že prezident Obama v brzké době oznámí, jak na něj Spojené státy zareagují. Jeho slova jsou v ostrém rozporu s hodnocením Moskvy a americká administrativa si posledními kroky může připravovat půdu pro eventuální intervenci v Sýrii. I když mise inspektorů OSN v terénu ještě neskončila, USA s evropskými spojenci pomalu dává najevo, že k vojenské akci v Sýrii může dojít i bez jednoznačného souhlasu v radě bezpečnosti OSN (tedy proti vůli Moskvy). Podle deníku Wall Street Journal by se eventuální útok omezil na vybrané vojenské cíle a byl by primárně veden ostřelováním z amerických válečných lodí. Cílem by mělo být vojensky oslabit Asadův režim a znemožnit opětovné nasazení chemických zbraní.

V případě vojenské akce v Sýrii by na trzích dostal další vzpruhu pravděpodobně americký dolar a trochu do kurzu by se vrátily i americké dluhopisy. I když pro oba trhy bude nakonec zásadnější, jak se zachová americký Fed na svém zářijovém zasedání. Vojenská akce v Sýrii by naopak nepřála většině rozvíjejících se trhů, které jsou již dnes hodně vystrašené z obratu kurzu v americkém Fedu. Čestnou výjimku může sehrát středoevropský region včetně české koruny, které Fed ani Sýrie nijak ubllížit nemusí.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.