Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Rostoucí cena ropy skýtá i zajímavé investiční příležitosti

Investice 29.08.2012 | 14:35 0 Komentářů

Ceny benzínu i nafty se v Česku vyšplhaly na nové rekordy. Cena benzínu Natural 95 dokonce přesáhla 40 korun za litr a na některých benzinkách se blíží k 41 Kč. Nafta na ceně narostla na rekordních 37,04 Kč (komentář Conseq).

Ceny benzínu a nafty jsou závislé z velké části na dvou faktorech: na daních a ceně ropy. Spotřební daň je v současné době rovna 12,84 Kč na litr bezolovnatého benzínu a 10,95 Kč na litr motorové nafty. Na stejné úrovni se drží od roku 2010. Současná sazba DPH je nyní rovna 20 %. Cena ropy Brent vyjádřená v českých korunách se za poslední dva měsíce zvýšila o 20 %, což se projevilo na průměrné konečné ceně benzínu nárůstem asi o dvě koruny na litr podle údajů serveru www.ceskybenzin.cz.

Další vývoj ceny ropy bude záviset především na budoucím vývoji na Středním východě, zejména na situaci v Íránu, jehož denní produkce se propadla o více než 30 %. Hovoří se poměrně otevřeně o možnosti vojenského zásahu Izraele v této zemi, která byla ještě v roce 2009 třetím největším producentem ropy. Při eskalaci situace v Iráku se cena ropy vyšplhala ke svému historickému maximu, 140 dolarů za barel. V korunovém vyjádření byla cena podobná té současné, neboť dolar od té doby značně posílil. V případě eskalace situace na Středním východě by mohla ropa zdražit až k 150 dolarům za barel, což by se promítlo do ceny benzínu zdražením asi o 3–4 koruny.

Současné posílení koruny nebude nijak významně ovlivňovat cenu benzínu, neboť se pohybuje proti růstu ceny ropy v amerických dolarech. Snížení vyšší sazby DPH od začátku příštího roku by mohlo znamenat snížení ceny benzínu až o 80 haléřů. Důležitější však bude samotná cena ropy, kterou by mohlo srazit uklidnění situace ve středovýchodním regionu.

Ropa jakožto surovina je, jak jsem zmínil výše, v současné době poměrně drahá. Atraktivní však může být investice do akcií firem se zaměřením na těžbu ropy a její finální distribuci. Díky stabilní síti čerpacích stanic jsou rovněž poměrně stabilní i jejich hrubé marže. Zajímavou firmou v rámci našeho regionu je například rakouská společnost ÖMV.

Vojtěch Železný, portfolio manažer Conseq Investment Management, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.