CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

07. 03. 2022

0 komentářů

„Ropná válka“ vyeskaluje následující měsíce

 

Napadení Ukrajiny agresivním Ruskem trvá jen pár dní, ale na ropném trhu se už rozpoutalo zvyšování cen, což mnohým na jedné straně vyhovuje a na druhé straně ničí ostatní. Které společnosti budou profitovat z rekordních cen ropy a které naopak zapláčou?

Loading



 

Masivní navyšování cen pohonných hmot prohloubí už tak rekordní inflaci, kterou dnes již trpí mnohé státy a jejich občané. Zvyšování cen ropy se promítne do konečných cen potravin a jiných důležitých produktů či služeb.

Letecký průmysl

Vyšší náklady zasáhnou mnohé aerolinky, některé již dnes upozorňují na rychle se zvyšující ceny pohonných hmot, které budou muset v konečném důsledku promítnout do cen letenek. CEO společnosti Ryanair O’Leary se nově ke kritické situaci staví s chladnou hlavou. Jeho společnost byla zatím schopna absorbovat vysoké ceny energií a nepřenesla je na zákazníky. Situaci by mohli zvládnout až do března 2023, z důvodu zabezpečení přibližně 80 % spotřeby paliva. Vyjádřil se však, že následujících 12 měsíců bude opravdu kritických pro většinu leteckých společností. Letecké společnosti se nestihly ještě vzpamatovat z krize, kterou způsobila pandemie koronaviru, proto jsou jejich síly a možnosti v dnešní době opravdu omezené.

Ohrožené sektory

REKLAMA

Ropa se řadí mezi nejdůležitější komodity na světě. Její využití najdeme ve všem od osobních ochranných prostředků, plastů, chemikálií až po hnojiva, oblečení, palivo pro dopravu či dokonce solární panely. Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří i výroba barev či pneumatik, dokonce i produkce cementu je závislá na ropě.

OPEC nezmění strategii

Cena ropy je aktuálně vyšší než 110 dolarů za barel, což je nejvýše od roku 2014. Na organizaci OPEC tedy vyvíjejí některé státy nátlak na zvýšení produkce. Na posledním setkání skupiny se však OPEC+ rozhodl, že své plány nezmění a produkce poroste mírně v dubnu. Během jejich setkání se rozhodli ignorovat ukrajinskou krizi a požadavky spotřebitelů na více ropy, navzdory nepřiměřenému růstu cen komodity.

Vývoj ceny ropy WTI během 5 let. (Zdroj: www.investing.com)

REKLAMA

Příležitosti k investování

Velmi pravděpodobné je úplné odpojení se od dodávek z Ruska do budoucnosti. Do pozornosti se proto dostávají společnosti jako Exxon Mobil Corporation a Chevron Corp., tedy západní dodavatelé ropy a plynu. Hodnota akcií společnosti Chevron Corp vzrostla za poslední týden až o 14 %. Těžká období tak s sebou přinášejí i nové příležitosti, a ne každé investiční portfolio musí být v ohrožení. *

Výkonnost akcií společnosti Chevron Corp po dobu 5 let. (Zdroj: www.investing.com)

Autorkou Lucia Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropská investiční banka přislíbila 30 milionů eur novému fondu SSEF

Nový fond Solas Sustainable Energy Fund ICAV (SSEF) zaměřený na investice do energetické účinnosti uzavřel první investiční kolo s částkou 140 milionů eur.  Evropská investiční banka (EIB) přislíbila 30 milionů eur. Rozhodnutí banky podpořil Evropský fond pro strategické investice (EFSI), hlavní pilíř investičního plánu pro Evropu.

Text: Filip Kučera

25. 07. 2022