Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Ropa zlevnila na nová minima. Brent sestoupil pod 54 dolarů

Investice 05.01.2015 | 16:34 0 Komentářů

Ceny ropy už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Ropa zlevnila na nová minima. Brent sestoupil pod 54 dolarů

Londýn/New York – Světové ceny ropy se dnes propadly na nová minima za pět a půl roku a severomořská ropa Brent sestoupila pod 54 dolarů za barel. Trh nadále sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce.

Brent se kolem 16:00 SEČ propadl proti pátku o téměř dva a půl dolaru na 53,97 USD za barel, což bylo jeho minimum od května 2009. Americká lehká ropa WTI ztrácela asi dva dolary na 50,60 USD. Ceny ropy už ztratily více než polovinu ze svých posledních maxim z loňského června.

Ruské ministerstvo energetiky minulý týden sdělilo, že těžba ropy v Rusku se loni zvýšila na nové postsovětské maximum 10,58 milionu barelů denně. Vývoz ropy z Iráku se pak v prosinci podle tamního ministerstva dostal na nejvyšší úroveň od roku 1980.

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.

„Pro trh je nejsnadnější tlačit cenu ropy dolů. Takřka všechny zprávy z trhu a fundamentální faktory jsou pro ceny negativní,“ řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank.

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.