Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ropa WTI propadla na čtyřměsíční minima, spread s Brentem nejvýše od dubna

Investice 04.11.2013 | 17:36 0 Komentářů

Americká ropa WTI v minulém týdnu klesla o 3,3 % a zakončila už čtvrtý týden v řadě poklesem. To znamenalo nejdelší sérii za posledních 17 měsíců. Dnešní úroveň na hladině 94 dolarů za barel zároveň vyznačila čtyřměsíční minima pro tuto komoditu. V podvečer WTI vzrostlo zpět nad 95 dolarů (komentář XTB).

Důvodem poklesu je vysoká produkce a zásoby v USA. V této zemi se aktuálně těží nejvíce ropy od roku 1989. Jen od počátku roku narostla těžba v USA meziročně o 20 % díky těžby z břidličných vrstev.

Současně zásoby v USA rostou už šest týdnů v řadě a blíží se historickým rekordům. K poklesu ceny také přispívá uklidnění situace na Blízkém a Středním východě a rychlý nárůst těžby po předchozím výpadku v Libyi.

Graf: Horní graf: Vývoj cen Brentu (oranžová) a WTI (bílá) za poslední rok (v USD/bbl.), Spodní graf: Spread (rozdíl cen) mezi WTI a Brentem (v USD)

xtb-ropa-4mesicni-minima-131104

V říjnu jsme byli svědky pokračujícího rozšiřování spreadu mezi americkou ropou WTI a evropským Brentem, který na konci měsíce dosáhl až na 13 dolarů – nejvíce od počátku dubna. V minulém měsíci se rozdíl navýšil o 6,42 dolarů, což znamenalo nejvyšší tempo navyšování spreadu nejméně za posledních 10 let.

Současné hodnoty spreadu se mohou zdát výhodné pro sázky na korekci. Utlumená poptávka v Evropě spojená s navyšováním těžby v Iráku, Libyi a zároveň rostoucí těžba v Severním moři by mohly rozdíl v cenách WTI a Brentu poslat zpět na jednociferné hodnoty.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.