Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Ropa včera výrazně rostla

Cena ropy včera napodobila akciové trhy v jejich výrazných a nesmyslných výkyvech a vystřelila až na 130 dolarů za barel. Za posilováním ceny ropy stálo jak uklidnění situace na trzích a oznámení o vládní pomoci, tak i ukončení říjnového kontraktu na americkou lehkou ropu WTI.

Zprávy o vlivu vládního plánu na stabilizaci se ale vesměs rozcházejí. Nejprve mělo na ropu příznivý vliv oznámení o pomoci, protože investoři se začali vracet k rizikovým aktivům, z nichž při panice utekly, poté zase měla pozitivní vliv nejistota kolem úspěchu zmiňované záchranné akce. Její vliv je tím pravděpodobně pouze marginální.

V průběhu dne na cenu ropy působily zejména zprávy z Číny, kde výrazně vzrostl dovoz ropy poté, co se plánuje zrušení omezení dopravy a průmyslové výroby v průběhu olympijských her. Cena rostla také kvůli pomalým pracím na obnově těžby v Mexickém zálivu, kde je 90 % těžby pozastaveno kvůli řádění dvou hurikánů. Do třetice byla za posilováním ropy také zpráva o snížení dodávky ropy nadnárodním ropným koncernům a americkým rafineriím ze strany Saúdské Arábie.

Nejvýznamnějším faktorem posilování ceny ropy v noci na dnešek byl ale nejspíš fakt, že včera vypršel říjnový kontrakt na lehkou americkou ropu WTI. Investoři se tak nejspíše snažili vytěžit z toho co nejvíce a v průběhu dme se tak ropy obchodovala až na hodnotě 130 dolarů za barel. Konečná cena byla 126,5 dolarů, což znamená posílení o téměř 40 dolarů v průběhu posledních čtyř dnů.

Listopadový kontrakt a ropa Brent zaznamenali včera růst „pouze“ o 6 dolarů a dostaly se na hranici kolem 107 dolarů za barel. Dnes sesměr ceny ropy obrátil a poprvé za týden klesá o několik dolarů až k ceně 103 dolarů za barel (Brent).

Zdroj: ČTK, XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.