CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

15. 03. 2022

0 komentářů

Ropa skokově zlevnila: na jak dlouho?

 

Zatímco ještě minulý týden se prodával barel severomořské ropy Brent za 130 dolarů, dnes ráno klesá cena až k úrovni 100 dolarů za barel. To je sice stále vyšší cena než před ruskou agresí na Ukrajině, alespoň prozatím se však nenaplnily nejčernější scénáře. Vývoj na ropném trhu již berou v potaz také některé čerpací stanice v Česku, když jen během včerejška došlo ke zlevnění nafty až o 4 Kč/litr, v případě benzínu pak zhruba o 2 Kč/litr. 

Aktuální pokles cen ropy je z našeho pohledu reakcí na slábnoucí obavy trhu, že by došlo ke kompletnímu výpadku ruských dodávek ropy na světový trh. Ačkoli má Rusko stále problém prodat minimálně část svých ropných exportů, mnohé západní společnosti jsou – navzdory reputačnímu riziku a přetrvávající hrozbě nových sankcí – i nadále ochotny s Ruskem obchodovat (např. Glencore nebo Vitol). Nákup zlevněné ruské ropy pak zvažují také státy jako Čína nebo Indie, které by mohly částečně kompenzovat případný výpadek západních trhů.

Pokud by se však Evropa nakonec po vzoru USA přece jen rozhodla na dovoz ruské ropy uvalit embargo, situace by se podstatně zkomplikovala. Pro Rusko by šlo o výpadek hlavního exportního trhu, který by jen stěží bylo s to nahradit. Problém by to však byl i pro Evropu. Ta totiž z Ruska dováží přibližně 4,5 mil. barelů denně, což je objem, který by se nahrazoval (i s využitím strategických rezerv) komplikovaně. Nejvážnější by v takovém případě byla situace na trhu s dieselem, kde je Evropa dlouhodobě deficitní. Z Ruska přitom na evropský kontinent dovážíme nejen samotný finální diesel, ale také typ ropy (relativně těžká a s vysokým obsahem síry), kterou rafinérie běžně využívají právě pro výrobu středních destilátů, včetně dieselu.

Přestože tedy ropa nyní svižně odepisuje zisky posledních dvou týdnů, situace na trhu zůstává i nadále napjatá a není vůbec jisté, zda bude stabilizace cen déletrvající jev. Zásadní v tomto ohledu bude další vývoj na Ukrajině, respektive délka trvání a intenzita ruské válečné agrese. Ta by si totiž mohla vynutit další zpřísnění proti-ruských sankcí ze strany Evropské unie, a to včetně embarga na ruské energetické exporty.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak investovat za současné války?

Válka na Ukrajině přepisuje všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Navíc stále bohužel probíhá. A stupňují se související sankce Západu a ruská odvetná opatření, což investorův výhled ještě dále zatemňuje. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 04. 2022

Komentář: Utopené náklady utopeného plynovodu

To že Česko zažívá „ropný šok“, cena benzinu i nafty dosáhly nedávno nejvyšší úrovně v historii, je jen začátek. Ceny signalizují, ovlivňují nabídku a poptávku. Zbavit se závislosti na ruském plynu do roku 2027. Určitě to bude trvat roky, evropský spotřebitel si připlatí, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

06. 04. 2022