Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Ropa se drží na 65 dolarech

Po včerejším výrazném oslabení o více než 5 dolarů se dnes cena ropy drží na hladině 65 dolarů. Její cenu může ovlivnit rozhodnutí OPEC o snížení produkce.

Včerejší obchodování s ropou bylo opět poznamenáno výrazným poklesem ceny černého zlata. Propad o 5 dolarů za barel znamenal uzavírání na nejnižší úrovni za posledních 16 měsíců.

Kromě neustále rostoucích zásob ropy v USA stojí za oslabováním také výrazný pokles poptávky kvůli hrozbě dalšího prohlubování krize a rostoucí dolar.

V úterý zveřejněné zásoby energií ukázaly jak na růst zásob ropy (o 3,18 mil. barelů), tak i zásob benzínu (o 2,71 mil. barelů) a zejména destilátů (až o 2,16 mil. barelů). Spotřeba klesla na nejnižší úroveň od roku 1999 a posilování dolaru navíc odrazuje investory, aby nakupovali ropu jako ochranu před inflací.

Ve středu uzavírala ropa v New Yorku na ceně 66,75, severomořský Brent pak na ceně 64,5 USD za barel. Dnes odpoledne se cena ropy mírně zvedá kvůli sílícím spekulacím ohledně zítřejšího zasedání zemí sdružených v organizaci OPEC, kde se bude jednat o možném snížení produkce a zejména jeho rozsahu.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.