Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Ropa přinese Mexiku do státní kasy miliardy dolarů

Investice 04.08.2016 | 13:43 0 Komentářů

Mexiko již podruhé za poslední dva roky vydělá miliardy dolarů na ropě. Zajistilo se totiž proti poklesu ceny suroviny. Zatímco se barel mexické ropy letos prodával za 32,40 dolarů, Mexiko díky nakoupeným opcím může až čtvrtinu své produkce prodat za 49 dolarů za barel. 

V loňském roce se Mexiku vydařilo na zajištění vydělat rekordních 6,4 miliardu dolarů. Ropa se v průměru prodávala za 49 dolarů za barel, Mexiko si ale vsadilo na cenu 76,40 dolarů. Druhým nejúspěšnějším rokem byl rok 2009, kdy mexická vláda na zajištění poklesu ceny ropy vydělala 5,1 miliardy dolarů.

Mexické vládě se díky dobrému zajištění povedlo zmírnit dopad poklesu cen ropy na veřejné finance,“ říká Carlos Capistran, ekonom pro Mexiko v Bank of America. V loňském roce zaplatilo Mexiko za zajištění 772 milionu dolarů a v letošním dokonce více než miliardu dolarů.

Na co si vsadí mexické ministerstvo financí zatím není jasné. Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují , že by cena ropy mohla vzrůst v průměru na 57 dolarů za barel.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.