Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Ropa opět na 120 dolarech

Cena ropy v posledních dvou dnech opět rapidně rostla a dostala se až k hranici 120 dolarů za barel. Jen v průběhu včerejšího dne si ropa připsala růst téměř 6 dolarů.

Nárůst začal již v úterý a ve středu, kdy se cena ropy nadobro odpoutala od 110 dolarové hranice a začal svou cestu nahoru. Ve středu totiž pravidelná statistika amerického ministerstva energetiky vykázala čtvrtý po sobě jdoucí pokles komerčních zásob benzínu v USA. I když zásoby ropy zaznamenaly v předešlém týdnu nárůst o 9,3 milionu barelů, objem zásob benzínu klesl o 6,2 milionu barelů.

I přes největší nárůst zásob ropy od března 2001 tak pokles zásob benzínu způsobil posilování černého zlata, které pokračovalo také včera. Růstu ceny ropy výrazně „pomáhá“ také konflikt Ruska s Gruzií, a také napjaté vztahy Ruska s USA kvůli protiraketové obraně v Polsku a ČR. Rusko ještě více vyhrotilo situaci, když včera ohlásilo přerušení vojenské spolupráce s NATO.

Byly pozastaveny dodávky ropy ropovodem Baku-Supsa s kapacitou přesahující 100 000 barelů a také doprava po železnici. V průběhu včerejšího dne tak ropa přidala bezmála 6 dolarů a atakovala hranici 121 dolarů. dnes zatím cena ropy mírně koriguje a pohybuje se mezi 119 a 120 dolary.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.