Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Ropa může dále zlevňovat. OPEC nezasáhl, těžbu nesníží

Investice 27.11.2014 | 18:42 0 Komentářů

Za letošní rok klesly ceny ropy ve světě už o 30 procent. Země OPEC zatím nezasáhly, i když dražší ropu potřebují, aby nemusely škrtat v rozpočtech.

Ropa může dále zlevňovat. OPEC nezasáhl, těžbu nesníží

Vídeň – Těžbu zatím neomezíme. Jasný vzkaz vyslali členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Rozhodli se tak zatím nezakročit proti výraznému zlevňování ropy snížením svých těžebních limitů a ve čtvrtek je na klíčovém zasedání ve Vídni ponechali beze změny.

Rozhodnutí kartelu, který v současnosti ovládá 40 procent světového trhu s ropou, potvrdili podle agentury Reuters delegáti členských zemí. Další zasedání OPEC proběhne v červnu příštího roku.

Potvrdila se tak předchozí slova zástupců některých členských států jako Írán nebo Saúdská Arábie, kteří dopředu avizovali prozatímní zachování produkce „černého zlata“ na 30 milionech barelů za den.

Za letošní rok klesly ceny ropy ve světě už o 30 procent.

Během zasedání OPEC klesla cena severomořské ropy Brent pod hranici 76 dolarů za barel, tedy nejníže za poslední čtyři roky. Po oznámení výsledků jednání ovšem zlevňování pokračovalo. Barel ropy Brent stál po 18. hodině už méně než 72 dolarů a cena americké lehké ropy se poprvé od roku 2010 propadla pod hranici 70 dolarů za barel, uvedla agentura Bloomberg.

Následující tabulka ukazuje, na jaké hranici potřebují mít klíčoví členové OPEC nastavenou cenu ropy, aby stabilizovali svůj státní rozpočet a nemuseli přistupovat k nepopulárním krokům, jako jsou škrty.

Cena ropy potřebná k vyvážení státního rozpočtu

Libye 184 USD/barel
Írán 131 USD/barel
Alžírsko 131 USD/barel
Nigérie 123 USD/barel
Venezuela 118 USD/barel
Saúdská Arábie 104 USD/barel
Irák 101 USD/barel
SAE 81 USD/barel
Kuvajt 78 USD/barel
Katar 77 USD/barel

Zdroj: BBC/Detsche Bank, MMF

OPEC: Trh se stabilizuje sám

Saúdská Arábie, která má v kartelu nejsilnější slovo, se od počátku stavěla proti omezení těžby. Tamní ministr ropného průmyslu Alí Ibráhím Nuajmí prohlásil, že „trh se nakonec stabilizuje sám“. Na stranu Saúdů se postavil také ropný ministr SAE Suhajl bin Muhammad Mazrúí. „Nehodláme panikařit, toto není poprvé, toto není krize, která by paniku vyžadovala,“ řekl ministr agentuře Reuters ještě před zasedáním kartelu. „Ano, jsme přezásobeni, ovšem to není problém OPEC. Trh to ale upraví,“ dodal.

Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne, jehož země byla naopak zastáncem omezení produkce, uvedl, že v kartelu panuje shoda ohledně pečlivého sledování situace na trhu a případné adekvátní reakce ve vhodnou chvíli.

Omezení produkce OPEC už dříve prosazovala také Libye, ekonomicky upadající Venezuela nebo Rusko, které ovšem členem kartelu není a přes své ztráty v řádu desítek miliard dolarů způsobené levnou ropou vlastní těžbu omezovat nehodlá. Neučiní tak podle generálního ředitele ruského ropného gigantu Rosněfť Igora Sečina ani v případě, že se ceny dostanou až na hranici 60 dolarů za barel.

Podle venezuelského ministra zahraničí Rafaela Ramíreze je nyní trh s ropou přezásoben o dva miliony barelů za den.

Ceny se blíží svému dnu

Ke zlevňování ropy přispívá rozvoj těžby břidlice ve Spojených státech, nižší poptávka z Číny i nepříznivý vývoj hospodářství v Evropě.

Zachování těžby může podle některých odborníků znamenat další zlevňování této suroviny. „Pokud těžební limit kartelu OPEC nebude upraven dolů, tak může podle našeho názoru nastat propad ceny ropy Brent ze současných 76 na 70 dolarů za barel,“ potvrzuje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Podle Tomáše Menčíka ze společnosti Cyrrus se ale cena suroviny blíží lokálnímu dnu. „Je pravdou, že v posledních deseti letech byla cena i podstatně níž, ale vzhledem k probíhajícím diskusím, stavu ruské ekonomiky a pomalu rostoucí globální ekonomiky další výraznější propady nečekám,“ předpovídá.

Menčík na druhou stranu neočekává ani brzký návrat k cenám blížícím se 100 dolarům za barel. „To nastane podle mého názoru až v momentě viditelného zrychlení globálního růstu,“ doplňuje analytik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.