Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Ropa jako obnovitelný zdroj? Měly by ji vyrábět řasy

Investice 10.08.2009 | 12:43 0 Komentářů

Genetický mág Venter hledá obnovitelná fosilní paliva

Rockville – Zatímco většina odborníků na energetiku přemýšlí, čím by se dala nahradit ropa, jejíž spalování ohrožuje zemský klimatický systém, světově proslulý průkopník genetiky pracuje na jiném nápadu: jak vyrobit ropu, která by byla ekologicky neškodná.
Zní to nesmyslně, ropa se přece nevyrábí, ale těží, protože pravděpodobně vznikla rozkladem zbytků rostlinných a živočišných těl už v dávném pravěku. Jenže v dnešním světě nemusí nic platit definitivně.
Craig Venter je vědec a podnikatel, který na sebe upozornil na přelomu století, kdy se významně podílel na mapování dědičných vlastností člověka (lidského genomu). Nyní zkoumá, jak by se daly uměle konstruovat živé organismy. A nezůstává jen u toho. Jedním z jeho dalších cílů je výroba ropy ve vodních řasách.
Olej pro výrobu benzínu a nafty
Jak zdůraznil v rozhovoru pro populárně vědecký britský časopis New Scientist, spolupracuje při tom s ropnou společností Exxon Mobil. „Díky tomu máme k dispozici velké finanční zdroje a odborné znalosti lidí z této společnosti,“ pochvaloval si.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.