Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Ropa Brent se už v tomto roce může stát nejvíce obchodovanou komoditou na světě

Investice 26.11.2012 | 16:18 0 Komentářů

Ropa patří mezi nejdůležitější zdroje energie, které lidstvo využívá. Proto není příliš velkým překvapením, že je nejvíce obchodovanou komoditou na světě. Ropa však není pouze jedna, dělí se podle geografického původu na desítky různých ropných benchmarků (komentář XTB).

Americká lehká ropa WTI obchodovaná v New Yorku si dlouhé desítky let udržovala dominanci v zobchodovaných objemech. V letošním roce se však na první místo dere severomořská ropa Brent. Graf ukazuje rozdíl (spread) zobchodovaných objemů americké WTI a evropského Brentu. Pozitivní hodnoty (zelená barva) ukazují převahu WTI, negativní (červená) hodnoty naopak představují nadvládu Brentu.

xtb-brent

Graf: Rozdíl v objemech obchodů mezi ropou WTI a Brent (denní data – v mil. kontraktů), zdroj: Bloomberg

Průměrný denní objem americké ropy WTI je v letošním roce 575 tisíc zobchodovaných kontraktů (meziroční pokles o 14 %), zatímco průměrný denní objem evropské ropy Brent se letos vyšplhal na 567 tisíc kontraktů (meziroční růst o 17 %) a od dubna až do října je více obchodovaným ropným benchmarkem. Množství otevřených kontraktů (Open Interest) zůstává na americké ropě stále o zhruba třetinu vyšší, nicméně v objemu obchodů by evropský Brent mohl letos poprvé v historii zabodovat a stát se nejvíce obchodovanou komoditou na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.