Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Rizikové trhy pookřály. Vydrží optimismus i po zasedání Fedu?

InvesticeMakro 25.01.2012 | 11:54 0 Komentářů

Prvním překvapením bylo zveřejnění trhy bedlivě sledovaných podnikatelských nálad v eurozóně, které jak jinak než opět díky německé ekonomice dopadly v lednu překvapivě dobře. Dokonce tak dobře, že se agregovaný index PMI dostal po pěti měsících z pásma recese – tedy nad klíčovou hranici 50 (komentář ČSOB).

Překvapení druhé – čistě středoevropské – pak přinesla maďarská centrální banka, která překvapivě nezvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů, jak trh všeobecně očekával. Ponechání sazeb beze změny přitom mělo blahodárný vliv na domácí trh dluhopisů, takže ani nijak nerozhodilo forint, který dokonce posílil.

A konečně překvapení třetí – akciové – je v podání firmy s jablkem ve znaku. O akciích na tomto místě zpravidla nepíšeme, nicméně vzhledem k tomu, že tržby firmy Apple jsou vyšší než hrubý domácí produkt ČR, dá se sázet na to, že dopad jejích výsledků může mít např. na českou korunu větší vliv než jakákoliv makroekonomická událost ze střední Evropy. Tak tedy zisk a tržby Applu za poslední kvartál překonaly i ty nejoptimističtější očekávání, tudíž se dá čekat růst akciových trhů a s nimi i ostatních rizikových aktiv.

Ty by nicméně měly být ve střehu před dnešním zasedáním americké centrální banky, které nejenže přinese velké změny v komunikaci Fedu (bude odhalena prognóza úrokových sazeb a zřejmě i explicitní inflační cíl), ale také možná i další mírné povolení měnových šroubů. To však může být natolik kosmetické, že s ním trhy nemusí být spokojeny.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.