Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Riziko jde dolů – možná i proto, že jsou tu neznámé, které ani neznáme

Makro 21.01.2014 | 11:02 0 Komentářů

Averze k riziku – něco tak typického – pro nedávnou finanční krizi se začíná z trhů zcela vytrácet. Patrné je to zejména na trzích s vládními dluhopisy v eurozóně, kde rizikové marže opravdu dramaticky klesají, což souvisí s vesměs dobrými zprávami, které přicházejí ze strany agentury Moody’s (viz včerejší zvednutí irského ratingu). Klesající averze k riziku však není patrná jen na kreditních trzích, ale také na trzích akciových, kde se volatilita pohybuje rovněž na velmi nízkých úrovních (komentář ČSOB).

Nabízí se samozřejmě otázka, zdali je takovýto čas líbánek pro finanční trhy dlouhodobě udržitelný a zdali se na nějakou dobu opět neocitne v podobné fázi jako v letech 2004–2006, která bývala anglicky nazývána jako Great Moderation a pro níž byl typický všeobecný a dlouhotrvající pokles rizika. Co se týká bezprostředních hrozeb, tak odhlédneme-li od takových rizik jako je např. Čína a její úvěrové bubliny či možná nákaza ze strany zranitelných měn jako je dnes např. turecká lira, tak jedno potenciální riziko představují připravované zátěžové testy pro banky v eurozóně. Ty by měly být představeny zhruba do 14 dnů a v důsledku toho je cítit jisté napětí na eurovém peněžním trhu (sazby euriborů se dokonce pohnuly vzhůru, ač k tomu není žádný důvod).

Celkově vzato však žádnou paletu příběhů se špatným koncem není příliš vidět, což je samo o sobě nebezpečné, neboť nevíme, jaké riziko na trhy číhá. Neboli jsme přesně v situaci, kterou tak přesně vystihuje slavný výrok bývalého ministra obrany D. Rumsfelda z Bushovy vlády: “There are known knowns. These are things we know that we know. There are known unknowns. That is to say, there are things that we know we don’t know. But there are also unknown unknowns. There are things we don’t know we don’t know.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.