Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Stoletá autoškola. Kdy bylo těžší projít: 1907 či 2010?

Investice 12.11.2010 | 13:35 0 Komentářů

První autoškola na území Čech a Moravy vznikla v roce 1907 v Mladé Boleslavi

Když se baron Liebieg v roce 1893 začal „prohánět“ se svým vozem Benz Victoria po českých cestách, nepotřeboval ještě žádný řidičský průkaz a nemusel se řídit žádnými dopravními značkami. Nebylo to ostatně třeba, v té době době byly totiž v celé rakousko-uherské monarchii jen tři automobily.
Situace se ale záhy začala měnit a automobilisty začaly čím dál více omezovat různé předpisy. To, jaké byly, a jak se lidé učili jezdit s auty, se dozvíte na unikátní výstavě Století autoškoly, která je instalována v pardubickém muzeu, v místním zámku.
Již v roce 1906 musel nový majitel vozu vykonat předepsanou zkoušku před speciální komisí. Ty byly v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Pardubicích a Mladé Boleslavi. Tam také složil zkoušku spolumajitel místní továrny Václav Klement a byl uznán způsobilým k řízení automobilních vozů. Tyto komise byly zřejmě reakcí na tehdejší nenávistnou kampaň vůči majitelům automobilů.
Automobilové obludy létaly jako draci…
Dobový tisk například psal: „Obludy tyto lítají po silnicích a ulicích měst jako draci a nahánějí hrůzu lidem i dobytku….!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.