Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Řežábek: Současné nízké sazby jsou dlouhodobě neudržitelné

Banky Luboš Svačina 12.01.2011 | 15:20 0 Komentářů

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je již od loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Podle Pavla Řežábka, člena bankovní rady, jsou současné sazby velmi nízké a ČNB by měla začít uvažovat o jejich navýšení.

"Současné tuzemské úrokové sazby jsou výrazně nízké, na současné úrovni setrvávají poměrně dlouho a z dlouhodobého pohledu jsou neudržitelné. Česká národní banka by kvůli své důvěryhodnosti měla začít zvažovat, zda je nenastaví na přiměřenější úroveň," uvedl dnes člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Důležitým indikátorem, který hovoří pro navyšování sazeb, je podle Řežábka překvapivě rychlý růst inflace. Podle Českého statistického úřadu zrychlil v prosinci meziroční růst cen na 2,3 procenta z listopadových dvou procent. "Já si myslím, že čas na nadechnutí českým podnikům při takto nízkých sazbách byl dán, protože ty sazby na takto nízkých rekordních úrovních jsou již po relativně hodně dlouhou dobu," uvedl Řežábek.

Analytici i po datech o prosincové inflaci zatím předpokládají, že k nárůstu základních úrokových sazeb dojde nejdříve v druhém čtvrtletí letošního roku. Při posledním zasedání hlasovala z celé bankovní rady pro navýšení úrokových sazeb pouze Eva Zamrazilová.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.