Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Revoluce v doručování: Nepřebíráte poštu? Vaše smůla!

Investice 30.06.2009 | 15:23 0 Komentářů

Zkontrolujte si schránku, od 1. července odpovídáte za vlastní poštu

Praha – Dopisům od soudů a úřadů už se nikdo nevyhne. Od 1. července se totiž zásadně mění pravidla pro doručování. „Cílem je zejména zrychlení soudních řízení,“ říká exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Změna je jednou ze stěžejních částí jím připravené reformy soudnictví, týká se však i všech správních úřadů.
Každý člověk začne být odpovědný za přebírání došlé pošty. Ta mu bude chodit na takzvanou doručovací adresu. Lze si zvolit, jestli půjde o trvalé bydliště, nebo jakékoliv jiné místo na území České republiky. Případnou odlišnou adresu je potřeba nahlásit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Jiná adresa může být třeba jen dočasná, typicky pro „letní byt“.
Pokud si adresát zásilku nepřevezme, nebude se vracet odesílateli jako dosud, ale pošta ji po deseti dnech hodí adresátovi do poštovní schránky (dopisy od finančních úřadů až po 15 dnech). Tedy i včetně zásilek „s pruhem“, určených do vlastních rukou. Soud nebo úřad poté bude považovat zásilku za doručenou. Z tohoto pravidla stanoví zákon jen pár výjimek, například platební rozkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.