Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Retro hračky z Babišovy Fatry míří do zahraničí

Investice 17.03.2014 | 19:50 0 Komentářů

„Nafukovadla“ od výtvarnice Libuše Niklové těží z nostalgie, na svět ale přicházejí i zcela nové kousky.

Retro hračky z Babišovy Fatry míří do zahraničí

Praha – Nafukovací hračky ze 70. a 80. let, které vyrábí významný evropský zpracovatel plastů Fatra Napajedla, hledají po úspěšném tuzemském „comebacku“ odbyt také na zahraničních trzích.

Pomoci jim v tom mají mladí designéři, kteří loni rozšířili retro kolekci slona, žirafy a buvola z dílny designérky Libuše Niklové o nové kousky a posbírali za ně prestižní ocenění za design.

„Fatra teď intenzivně pracuje na rozšíření e-shopu a na možnostech dalšího prodeje do zahraničí. Hračky budeme propagovat třeba na specializovaných zahraničních serverech,“ říká designér Jan Čapek, který pro Fatru loni na podzim vytvořil nafukovacího pitbula „bulíka“ a před týdnem za něj dostal ocenění designér roku 2013 v soutěži Grand Czech Design.

Tahoun díky retro vlně

„Nafukovadla“ od Fatry, která v Česku těží z nostalgie podobně jako třeba tenisky Botas, jsou pro firmu a potažmo pro celé impérium Agrofert, do něhož Fatra patří, především marketingovým tahounem. A nikterak drahým. Firma, která jinak utratí v ročním úhrnu desítky milionů korun za reklamu, vydá za vývoj, výrobu a marketing hraček zhruba milion korun.

Společnost, jejíž obrat dosahuje ročně tří miliard, na hračkách ročně utrží zatím pět milionů korun a tento byznys je podle údajů z Fatry ziskový.

Výrobce z Napajedel dosud měl obchodní partnery například ve Švýcarsku, Německu či Austrálii. „Zatím se jednalo ale o více či méně nahodilé zakázky,“ říká generální ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

K návratu pomohl syn výtvarnice

K výrobě nafukovacích hraček z dílny Libuše Niklové se firma vrátila před třemi lety. Pomohla jí k tomu výstava nazvaná 200 dm3 dechu, kterou v roce 2010 připravil syn výtvarnice Petr Nikl. Podnik nejprve obnovil výrobu buvola, žirafy a slona pro reklamní účely. Pak je certifikoval pro maloobchodní prodej.

Sbírka se později rozrostla o housenku, koníka a prase. Loni společnost oslovila mladé české designéry, aby kolekci rozšířili. Vznikl tak bulík a formule od Jana Čapka a koza od designérů manželů Kozových. Fatra nyní podle informací Hospodářských novin pracuje na nafukovacím traktoru a letadlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.