Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Supermarkety čeká regulace, poslanci přehlasovali veto

Investice 03.11.2009 | 16:16 0 Komentářů

Kritici zákona varují, že zdraží potraviny a poškodí české dodavatele

Praha – Poslanci dnes přehlasovali prezidentské veto a na třetí pokus schválili zákon o významné tržní síle a jejím zneužití. Po mnoha letech neúspěšných snah o přijetí podobných norem se tak nakonec ČSSD podařilo prosadit přísnější regulací obchodních řetězců.
Zákon výslovně zakazuje některá jednání vůči dodavatelům, tedy zejména potravinářským firmám. Mimo jiné stanoví, že obchody nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily (výjimkou jsou výprodeje například na konci sezony).
Skončit mají také problémy s pozdním proplácením faktur. Nový zákon zavádí jako standard třicetidenní splatnost. Podle dodavatelů jim totiž některé řetězce vracely faktury těsně před datem splatnosti kvůli čistě formálním nedostatkům, čímž se doba splatnosti prodloužila na dva, čtyři i více měsíců.#infobox
Zákon také obchodníkům zakazuje získat (nebo pokoušet se dostat) od dodavatele „jakýkoliv prospěch nebo platbu, která neodpovídá žádné skutečně poskytnuté obchodní službě anebo je zjevně nepřiměřená ve vztahu k hodnotě poskytnuté služby“. Příkladem je třeba „podílení se na financování, neodůvodněné společným zájmem a bez přiměřené protihodnoty“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.