Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Řekům v pátek dojdou peníze, volají po schůzce s věřiteli

Investice 19.03.2015 | 13:00 0 Komentářů

Jednání se mělo konat v pátek, to by ale podle Atén bylo pozdě. Evropští lídři a diplomaté jsou už z Řecka frustrovaní a připouštějí jeho odchod z eurozóny.

Řekům v pátek dojdou peníze, volají po schůzce s věřiteli

Brusel/Atény (od naší zpravodajky) – Řekům velmi rychle docházejí peníze, urychleně proto žádají o schůzku s hlavními představiteli svých evropských věřitelů.

Podle plánů předsedy Evropské rady Donalda Tuska se mělo jednání uskutečnit v pátek ráno, řecký premiér Alexis Tsipras ovšem podle zdrojů Hospodářských novin trval na tom, aby na něj došlo ještě během čtvrtka.

Řecku totiž velmi brzy – podle Tsiprase možná už v pátek – dojdou peníze.

Vicepremiér Jannis Dragasakis už v nočním rozhovoru s řeckou televizí Alpha TV přiznal, že země má velké problémy s likviditou a potřebuje spolupracovat s evropskými věřiteli, aby byla schopná vyplácet mzdy, penze a splácet dluh.

Schůzka, která nic nevyřeší?

Setkání s šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a šéfem Euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem se proto odehraje v noci, a to po skončení summitu evropských lídrů.

Podle pravidel ale skupina nemůže sama nic rozhodnout. Odeslání další splátky záchranného programu musí schválit ministři financí všech zemí eurozóny a v několika z nich to musí potvrdit i parlament. Někteří vyjednavači proto význam chystaného jednání zpochybňují.

Vysoce postavený diplomat jedné z chudších zemí eurozóny ale uvedl, že jim nevadí, že u schůzky nebudou všichni lídři. „Upřímně bych panu Tsiprasovi nedoporučoval potkat mého premiéra.“

Vyjádřil tak obrovskou míru frustrace, kterou už evropští lídři vůči Řecku cítí.

Pokoušejí naši trpělivost, zní z eurozóny

Vysocí představitelé zemí eurozóny už v Bruselu říkají, kudy chodí, že si dokážou odchod Řecka z eurozóny představit, i když jedním dechem dodávají, že by si to ale nikdo nepřál.

Způsob, jakým se Řecko chová, ale údajně velmi pokouší jejich trpělivost.

Člověk blízký vyjednáváním řekl skupině novinářů: „Většina lidí v Evropě si myslí, že jsou ti chlápci prostě šílení a jediná věc, která je přivede k rozumu, je prožití klinické smrti“.

Lídry zemí eurozóny také čím dál více pobuřuje, že Řekové chtějí neustále jednat pouze na politické úrovni a nejsou schopni poskytnout ekonomická data pracovní skupině ekonomů. Je to přitom pracovní skupina Euroskupiny, která musí řecké návrhy nejdříve propočítat, aby pak o nich mohli ministři financí či premiéři rozhodovat.

Řecký premiér Tsipras navíc situaci před summitem evropských lídrů ještě vyhrotil, když v parlamentu představil „zákon o pomoci v humanitární krizi“, aniž by ho konzultoval s mezinárodními věřiteli, jak se podle dohody z konce února zavázal.

„Už nebudeme dovolovat (zahraničním) technokratům sepisovat naše zákony,“ řekl Tsipras v emotivním proslovu k parlamentu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.