Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Řecko uklidnilo eurozónu. Dohoda je nyní možná

Investice 15.02.2012 | 11:35 0 Komentářů

Eurozóna otálí se zelenou pro záchranný balík ve výši 130 miliard eur

Brusel/Atény – Řecko učinilo „významný pokrok“ na cestě získání dalšího, stotřicetimiliardového úvěru od Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Po středeční telekonferenci ministrů financí eurozóny to oznámil šéf tzv. euroskupiny Jean Claude Juncker.
„Dostali jsme silné záruky od předsedů dvou nejsilnějších politických stran v zemi, které se nyní podílejí na vládě,“ citovala agentura Reuters Junckera. „Na druhou stranu dokončila evropská trojka analýzu hlavní části řeckého dluhu. A za třetí se podařilo identifikovat dodatečná úsporná opatření v hodnotě 325 milionů eur.“
Evropskou trojku tvoří zástupci Evropské unie, ECB a MMF, kteří pravidelně monitorují, jaké kroky Řecko podniká, aby se postupně vymanilo z dluhové pasti. Vedle úspor ve výši 3,3 miliardy eur, které řecká vláda socialistů a pravicové Nové demokracie již schválila, bylo zapotřebí nově vyčlenit z rozpočtu dalších 325 milionů eur.
Podle Junckera bude euroskupina na svém jednání 20. února schopna s Řeckem uzavřít konečnou dohodu o poskytnutí úvěru. Do půlky března musí země splatit 14,5 miliardy eur starých dluhů a doposud na ně nesehnala peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.