Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Rekordní Vánoce na obzoru

Investice 20.12.2017 | 16:24 0 Komentářů

Prosincový ukazatel podnikatelského klimatu Ifo nepřekvapil novým rekordem. Optimista by řekl, že nálada německých podnikatelů zůstává stále velmi vysoká, pesimista by mohl věštit první známky ochlazení či špatné nálady u našeho hlavního partnera.

My se kloníme spíše k názoru, že jde o drobnou korekci z listopadového maxima. Jednoduše se dá říct, o co jsou firmy spokojenější se současným stavem, o to obezřetnější jsou očekávání od příštích měsíců. V době, kdy se Německo ne zrovna hladce propracovává k nové vládě, je to i vcelku logické.

Jestli je na výsledcích Ifa něco opravdu zajímavé – než samotná interpretace souhrnného indexu – je proměnlivost nálady německých obchodníků. Jeden měsíc nadšení obvykle letos střídá měsíc skepse. Přitom spotřeba domácností táhne německou ekonomiku nahoru a rozhodně netrpí takovými výkyvy jako nálady maloobchodních prodejců. Kontrastuje i se situací v ČR, kde nálada obchodníků je, vůbec ne náhodou, velmi dobrá. Nakonec nákupní horečka vrcholí a s největší pravděpodobností padnou i nové rekordy. Tržby na maximech si bude moci vychutnat většina obchodníků (zejména těch internetových), největší počet balíků přepravní společnosti a nejdelší čekání zase zákazníci.Takže nakonec očekávání od českých Vánoc jsou nastavena oprávněně vysoko. A za vším můžeme hledat silný růst ekonomiky přinášející rekordní zaměstnanost, respektive minimální nezaměstnanost, a s ní spojené zvyšování životní úrovně. A zapomenout nemůžeme ani na stále menší obavy z budoucnosti, které spotřebitele motivují k větší odvaze při nakupování a méně už k tvorbě rezerv na budoucnost.

Jenže rekordně utrácet nehodlají jen spotřebitelé, ale i erár. Právě schválený rozpočet na příští rok s deficitem 50 miliard korun vypadá v době velmi solidního růstu hospodářství a téměř nulové nezaměstnanosti až moc „velkoryse“. Nabízí se totiž hned otázka, jak by asi schodek vypadal, kdyby ekonomika stagnovala nebo dokonce klesala. Takže spotřebitelé nebudou asi jedinými, kdo se s budoucností v současné době až tak příliš nezatěžuje. Tak snad aby nás doba nezaskočila, bude stát za to, dát si i za měsíc pozor, jakže si německá ekonomika v průběhu času opět vede…

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.