Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Rekordní přebytek rozpočtu je pryč, hlásí ministerstvo

Investice 02.06.2014 | 14:36 0 Komentářů

Vláda hospodařila ke konci května se schodkem 9,5 miliardy korun. Například na sociálních dávkách vyplatila meziměsíčně o 40 miliard více.

Rekordní přebytek rozpočtu je pryč, hlásí ministerstvo

Praha – Česká vláda hospodařila ke konci května se schodkem 9,5 miliardy korun. Celkové příjmy státního rozpočtu činily 476,3 miliardy korun, výdaje 485,8 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí.

Květen je letos prvním měsícem, kdy vláda skončila v minusu. Ještě v dubnu hlásila rekordní přebytek, který přesáhl 26 miliard korun.

Loni na konci května ale deficit činil již 39,8 miliardy korun. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek navíc připomíná, že květnový schodek je nejnižší od roku 2000.

Ve srovnání s minulým měsícem se zvýšily příjmy i výdaje rozpočtu. Zatímco příjmy vzrostly o 68 miliard korun, výdaje o 104,16 miliardy. Jen výdaje na sociální dávky vzrostly meziměsíčně téměř o 40 miliard korun.

Více peněz z DPH i spotřební daně

Příjmy se meziročně zvýšily o 34,4 miliardy korun. Nárůstu pomohly hlavně daňové příjmy – inkaso daně z přidané hodnoty bylo vyšší o 7,9 miliardy korun, pojistné na sociální zabezpečení o 7,4 miliardy korun a spotřební daň z tabákových výrobků o 5,1 miliardy korun.

„Meziroční růst výběru DPH naznačuje nejen možné snížení daňových úniků, ale hlavně solidní rozjezd ekonomické aktivity,“ myslí si Sobíšek. Nárůst výběru spotřební daně podle něj zase může souviset s vyššími výkony v dopravě.

Kromě toho rostly příjmy z Evropské unie (o 7,6 miliard korun), výrazně pomohl i únorový mimořádný příjem Českého telekomunikačního úřadu z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.

Výdaje rostou rychleji

Celkové výdaje byly meziročně vyšší o 4,1 miliardy korun. Na sociálních dávkách vláda zatím vyplatila 198,4 miliardy korun, neinvestiční transfery veřejným rozpočtům dosáhly 51,4 miliard korun. Sem patřily zejména převody prostředků na přímé náklady škol, které zřizují obce a kraje.

Přímo v samotném květnu skončilo hospodaření schodkem 36,1 miliardy korun – příjmy činily 68,1 miliardy korun, výdaje 104,2 miliardy korun. Ve stejném měsíci před rokem vykazovala vláda deficit ve výši 23,2 miliardy korun.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. „Celkově existují nicméně všechny předpoklady k tomu, aby stát letos hospodařil se schodkem výrazně nižším,“ věří Sobíšek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.