Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Rekordní omluva zabírá 54 stran. Časopis prohrál u soudu

Investice 26.03.2014 | 11:45 0 Komentářů

Absurdní rozhodnutí: Nejčtenější slovenský týdeník Plus 7 dní musel zveřejnit omluvu ve stejném písmu jako titulek původního článku.

Rekordní omluva zabírá 54 stran. Časopis prohrál u soudu

Bratislava – Nejčtenější slovenský týdeník Plus 7 dní dnes vyšel s rekordně dlouhou omluvou, která zabírá 54 stran, tedy více než třetinu běžného rozsahu čísla.

Samotný text omluvy přitom není zas tak dlouhý, velký prostor ale zabral kvůli povinně velkému písmu. Soud totiž uložil vydavateli, aby celý text otiskl ve stejném písmu jako titulek původního článku z roku 2009. Zároveň musí zopakovat celý článek, který původně zabral 2,5 strany.

„Upozorňovali jsme na nesmyslnost tohoto rozsudku,” cituje šéfredaktora týdeníku Miloše Luknára český server Mediaguru.cz, který na rekordní omluvu upozornil. Verdikt vynesl okresní soud v Žilině a tamní krajský soud jej pak potvrdil, když zamítl odvolání.

Týdeník se musí omluvit za to, že v roce 2009 vyjádřil pochybnost nad tím, zda bývalý poslanec vládní Slovenské národní strany Štefan Zelník nevyužil svých politických kontaktů, aby získal dotace z eurofondů pro své podnikání.

Podle soudu, který verdikt vydal až v roce 2012 (odvolací soud v roce 2013), mimochodem měla omluva vyjít v roce 2009. Soudci totiž pro její otištění chybně určili stejné vydání, v němž byl zveřejněn původní text.

Vytištění omluvy přijde vydavatele na desítky tisíc eur, dalších více než 55 tisíc eur musí jako odškodné zaplatit exposlanci a jeho firmě. Vydavatel – společnost 7 Plus – podal dovolání k Nejvyššímu soudu, rozhodnuto o něm zatím nebylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.