Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Rekordní obrat zahraničního obchodu

Makro 10.12.2013 | 15:39 0 Komentářů

Zahraniční obchod se podle Českého statistického úřadu v říjnu meziročně zlepšil o 0,8 mld. Kč, když přebytek obchodní bilance činil 33,6 mld. Kč. Vývoz v porovnání s loňskem vzrostl o 3,1 % a dovoz o 3,2 %. V porovnání se zářím se vývoz snížil, zatímco dovoz vzrostl (komentář GE Money Bank).

Obchod České republiky se zahraničím nenakročil do posledního čtvrtletí zrovna energicky. Přebytek obchodní bilance je na letošní poměry velmi útlý a při sezónním očištění byl dokonce záporný. Důvodem není ani tak slabý vývoz (i když i ten byl po sezónní úpravě až třetí nejlepší v letošním roce), ale hlavně silný dovoz. O ten se postaraly především podniky vlastněné zahraničními majiteli.  Ty zvýšily dovoz o zhruba 15 %, čili o necelých 6 mld. Kč. Hlavním průmyslovým odvětvím pod zahraniční kontrolou je automobilový průmysl, který se v posledních měsících začíná vzpamatovávat. Je to ostatně vidět i ve vývozních statistikách, kdy zahraniční zájem o silniční vozidla vzrostl v říjnu meziročně o zhruba 16 %. Nicméně silný nárůst dovozu podniků se zahraniční účastí vzbuzuje otázku, zdali to bylo způsobeno tehdejší obavou firem o spuštění devizových intervencí. Podniky se sídlem v ČR totiž dovoz nijak zásadně nezvýšily (v procentuálním vyjádření).

Vývoz do eurozóny se zvýšil meziročně o 2,4 %, do samotného Německa pak ještě o několik desetinek více. Slovensko naopak přijalo méně našeho zboží než před rokem. Kromě silničních vozidel se dařilo vyvážet elektrická zařízení a spotřebiče, naopak menší zájem byl o výpočetní techniku. Dovoz tohoto zboží ale zesílil a poptávka byla vyšší i po zařízeních určených ke komunikaci.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.