Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Regionální měny jako na houpačce

Investice 20.02.2018 | 17:13 0 Komentářů

Zatímco v pondělí si regionální měny připisovaly zisky, v úterý se trend otočil a středoevropské měny ztrácely. Nejlépe z úterního obchodování vyšla česká koruna, která oslabila jenom o 0,1 % a posunula se na úroveň 25,33 CZK/EUR. Aktivita na trhu však zůstala minimální.

Z Polska dnes přišla série dobrých dat. Velmi dobře si v lednu vedla průmyslová produkce i maloobchodní tržby. Stavební výroba stoupla v meziročním srovnání o neuvěřitelných 34,7 %. Ani to však polskému zlotému nestačilo na to, aby posílil. Naopak během úterní seance 0,4 % ztratil, když se dostal na úroveň 4,149 PLN/EUR. Důvodem mohly být ceny průmyslových výrobců, které se stále drží poblíž nuly a neslibují zesílení inflačních tlaků v polské ekonomice.

Pod 2,5% inflačním cílem se drží i spotřebitelská inflace, čemuž odpovídá i holubičí rétorika polské centrální banky. To by se však mohlo podle našeho názoru změnit již na březnovém zasedání, kdy bude diskutována nová inflační zpráva. První zvýšení úrokových sazeb v Polsku očekáváme letos v červenci. Maďarský forint vůči euru dnes oslabil o 0,3 % na 311,9 HUF/EUR.

JANA STECKEROVÁ
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.