Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Region v obrazech: MNB opět srazí úroky, Sobotka si jde pro důvěrů

Makro 18.02.2014 | 10:26 0 Komentářů

Po extrémně nízkých inflačních číslech a naopak relativně vysokých růstových číslech může středoevropský region zaujmout i širší publikum v rámci evropských trhů (komentář ČSOB).

Jistou pozornost a to nejenom těch regionálních trhů nepochybně přiláká dnešní zasedání maďarské centrální banky. Ta poměrně odvážně v lednu, když se jedna měna z tzv. rychle se rozvíjejících trhů hroutila za druhou, snížila úrokové sazby na historická minima a dnes MNB něco podobného hodlá zopakovat. Vnější podmínky pro takový krok jsou však rozhodně příznivější než minule, přičemž za zmínku stojí i to, že mezitím maďarská (meziroční) míra inflace klesla na nulu, což značí, že reálné úrokové sazby (při základní sazbě 2,85 %) zůstávají poměrně vysoko. Nicméně MNB musí chtě nechtě brát v úvahu mezinárodní kontext, jinak hrozí, že udělá stejnou chybu jako nedávno turecká centrální banka, která odmítla zvýšit sazby tak, jak trh očekával a o týden později kvůli drastickým výprodejům liry tak musela učinit, ovšem ale o daleko více než chtěla. Pro rozhodování MNB jsou nicméně vnější podmínky relativně příznivé, neboť forint zpevnil a trh již (minimálně pro nejbližší dobu) nepočítá s tím, že oficiální úroky půjdou v Maďarsku nahoru. I proto počítáme s tím, že základní úroková sazba MNB dnes klesne na nové historické minimum (2,75 %) a nemělo by to spustit nějakou novou vlnu výprodejů.

Druhou regionální událostí, která může přitáhnout pozornost, avšak bez tržních dopadů, bude hlasování o důvěře pro Sobotkovu vládu. Ta s ohledem na pohodlnou většinu koalice v poslanecké sněmovně podle všeho projde a tak bude mít ČR po téměř osmi měsících standardní vládu, jež se bude opírat o podporu dolní sněmovny. Pokud jde o hospodářskou politiku nové vlády, tak žádné převratné změny se rozhodně nechystají.

Obrazová koláž nejčastěji používaných slov v programovém prohlášení Sobotkovy vlády:

csob-glosa-vlada-140218

Poznámka: bez předložek, spojek, zkratek a slova “vláda”

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.