Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Reflexní vestu si berte i do Německa, pravidla zpřísňují

Investice 25.05.2014 | 17:03 0 Komentářů

Hned od prvního července hodlají policisté začít s kontrolami a vybíráním pokut. Zpřísňují se také pravdla pro vjezd do emisních zón některých německých měst.

Reflexní vestu si berte i do Německa, pravidla zpřísňují

Tři a půl roku poté, co začala platit v České republice povinnost vozit v automobilech reflexní vestu, vstoupí stejné nařízení v platnost i v Německu. Hned od prvního července, kdy začíná platit, hodlají policisté začít s kontrolami a vybíráním pokut.

Kromě toho se zpřísňují pravidla vjezdu do emisních zón některých německých měst. Do řady z nich už vůbec nebudou smět vjíždět auta s červenými či žlutými nálepkami – tedy ta, která nesplňují alespoň emisní normu Euro 4. Jedná se například o Bonn, Kolín nad Rýnem, Mönchengladbach, Dortmund, Duisburg, Bochum či Gelsenkirchen.

Už v květnu začalo platit nařízení zvyšující pokutu za vjezd do zóny bez příslušné nálepky. Místo dřívějších 40 eur se nyní vybírá dvojnásobná pokuta.

Absence vesty přijde na 15 eur

Od zařazení reflexní vesty do povinné výbavy auta si odborníci na bezpečnost silničního provozu slibují zlepšení bezpečnosti řidičů, kteří v případě nehody nebo poruchy musí vystoupit z auta – motoristé v okolních vozidlech je lépe uvidí.

Předpisy nestanoví, zda má být reflexní vesta oranžová, žlutá nebo zelená. Na rozdíl od Rakouska nebudou německé předpisy vyžadovat vestu pro každého pasažéra auta – stačí tedy jedna na vozidlo.

Pokud řidič nebude mít reflexní vestu v autě, hrozí mu při silniční kontrole pokuta ve výši 15 eur (410 korun). Německý autoklub ADAC ale upozorňuje, že pokud si řidič vestu při vystoupení z vozidla neobleče, přestupek to není. V takovém případě ale pravděpodobně nebude mít nárok na odškodnění od pojišťovny, pokud by ho zranilo projíždějící auto.

Vyšší pokuty už od května

Od 1. května také zpřísnil bodový systém za dopravní přestupky při jízdě autem a změnila se výše některých pokut.

O polovinu stouply pokuty za telefonování při řízení bez pomoci handsfree, za jízdu bez zapnutých světel při snížené viditelnosti, za otáčení se v tunelu nebo za parkování ve zúženém místě, které může zablokovat provoz. Za tyto přestupky může policie od května vybírat 60 eur (1650 korun). Za nepoužití dětské sedačky hrozí pokuta 60 eur místo dřívějších 40 eur.

V bodovém systému je nově k dispozici jen osm bodů. Sazba za jednotlivé přestupky je ale oproti dřívějšku poloviční.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.