Pátek 22. března. Svátek má Leona.

Referendum nebude a dnes se ukáže, zda vydrží vláda

Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. Pohled na řeckou politickou scénu začíná připomínat akční film se špatným scénářem. Včera pod tlakem evropských politiků, opozice i vlastních poslanců řecký premiér připustil, že referendum vlastně být nemusí. Stačí mu souhlas opozice se záchranným balíkem v hodnotě 130 mld. eur doprovázeným 50%ním odpuštěním dluhu ze strany soukromých investorů. (Komentář ČSOB)

To nebyla jediná včerejší pozitivní zpráva. Příjemně všechny překvapila ECB, která pod novým kormidelníkem (Mario Draghi) svižně zareagovala na vývoj v posledních týdnech a snížila úrokové sazby. Čekali jsme, že si ECB spíše počká na novou prosincovou prognózu, ale poslední vývoj na trzích ji pravděpodobně přesvědčil jednat okamžitě (rozhodnutí bylo jednomyslné).

Také se může jednat o předzvěst výrazného zhoršení stávající prognózy – sami očekáváme v příštím roce růst v eurozóně pouze okolo 0,5 % a lehkou recesi na přelomu roku. To navíc za předpokladu, že nevybuchne řecký problém. Co se týká reakce na další používání nestandardních operací na trzích, tak Mario Draghi zůstal velice opatrný. Trhům prakticky nic nového neslíbil a další intervence ve prospěch Itálie a Španělska zůstávají černou skříňkou, na kterou se nedá spolehnout.

Dnes bude stěžejní sledovat další vývoj na řecké politické scéně. Pokud projde hlasování o důvěře vládě, mohou si trhy ještě hlouběji oddechnout. Jak ale ukázal počátek rozpravy v parlamentu, na velkou idylu a vládu národní jednoty to zatím rozhodně nevypadá. Nikdo také neví, jaký další plán může mít premiér Papandreu v záloze. Naposledy slíbil odstoupit z premiérského křesla, pokud koaliční poslanci v dnešním hlasování vládu podrží.


Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.