Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Řecko vytvořilo nový plán s minimem ústupků…

Investice 02.04.2015 | 09:59 0 Komentářů

Řecko připravilo další verzi svého reformního plánu, za který očekává uvolnění nových peněz. Podle rychlých negativních reakcí představitelů eurozóny je ale jasné, že dohoda je stále velmi daleko. Dokument se stává postupem času delší (již má 26 stran) a konkrétnější v některých bodech (například poprvé obsahuje vyčíslené odhady úspor z boje proti korupci). 

V řadě klíčových bodů se ale řecká strana odmítá pohnout z místa − jde především o uvolnění pracovního trhu, nižší penze (vláda počítá se zvyšováním) a privatizaci státních podniků. Řecká vláda podle mezinárodních věřitelů také počítá pro tento rok s příliš ambiciózním růstem (1,4 %).

Výpadek zahraniční pomoci a horší výsledky rozpočtu od začátku roku dostávají Athény pod finanční tlak.Nedostatek hotovosti kompenzují vysáváním peněz z řady vládních fondů a polostátních podniků − podle Wall Street Journal může jít od začátku roku o zhruba 2 mld. euro. To ale nejde dělat donekonečna. Bez dohody tak mohou mít Řekové problém v příštím týdnu splatit MMF půjčku (460 mil. euro 9.4.). I kdyby na ni peníze sehnaly, může být čím dál těžší re-financovat splatné pokladniční poukázky. Zahraniční investoři se jich bojí a ECB zakázala řeckým bankám navyšovat jejich stávající držbu. 

V nadcházejících týdnech tak lehce může dojít k vyhrocení situace, která může skončit zavedením kapitálových kontrol à la Kypr. Pak by se již váhající řečtí politici museli rozhodovat rychle.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.