Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Řecko očekává nejrychlejší ekonomický růst za poslední dekádu

Vývoj ekonomiky 08.10.2019 | 14:12 0 Komentářů

V příštím roce by měla dle odhadů tamní vlády řecká ekonomika růst rekordním tempem o 2,8 procenta. Mezinárodní instituce a ekonomové však tento optimistický výhled nepovažují za reálný. 

Vláda na počátku týdne předložila návrh státního rozpočtu, v němž počítá s přebytkem 3,6 procenta HDP, což je pouze o desetinu procenta více, než činí stanovený cíl mezinárodního záchranného programu. „Návrh rozpočtu signalizuje radikální posun hospodářské politiky k růstu, zaměstnanosti a zvýšení příjmů,“ oznámil náměstek řeckého ministra financí Theodoros Skylakakis. Zároveň uvedl, že nezaměstnanost by se v příštím roce měla snížit z 17,4 procenta na 15,6 procenta.

Optimistický výhled Řecka nepovažuje za reálný Evropská komise, Mezinárodní měnový fond ani OECD. Ty odhadují maximálně 2,2 procenta, zatímco ekonomové nepředpokládají, že by růst přesáhl dvě procenta.

Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise plánuje také daňové škrty pro podniky, které překonávají hospodářskou krizi. Tyto škrty mají dosáhnout objemu 1,2 miliardy eur. Agentura Bloomberg informovala, že vzhledem k opatřením Mitsotakisova kabinetu by mohlo v rozpočtu chybět až 900 milionů eur.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.