Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Řecko dostane peníze rychle. Ale bude jich málo

Investice 04.05.2010 | 13:50 0 Komentářů

Evropská komise tvrdí, že není nutné čekat na schválení pomoci v parlamentech eurozóny

Atény/Brusel – Rovnice to je jednoduchá a směřuje Řecko o kus blíž k bankrotu: ani navýšená mezinárodní půjčka podle analytiků Aténám nestačí na pokrytí dluhů a země si tak už příští rok bude muset zase půjčovat na trzích.
Nic na tom nemění ani fakt, že eurozóna bude mít část peněz pro Řecko připravenou do poloviny května, jak uvedla nově Evropská komise. Přitom podle ní nezáleží na tom, zda se v parlamentech jednotlivých zemí uvolnění prostředků zpozdí.
Řecko má od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu slíbeno zhruba 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Pomoc je rozložena do tří let. Už 19. května má ale Řecko splatit zhruba 8,5 miliardy eur.
Krok ECB: nehledět na rating
Bankrot Řecka, který už někteří ekonomové a investoři považují za nevyhnutný, se proto v pondělí pokusila odvrátit Evropská centrální banka, když se rozhodla rozhodla k bezprecedentnímu kroku. „Až do odvolání“ udělila Řecku výjimku a bankám bude za tamní vládní dluhopisy proplácet peníze, přestože mají rating nižší než poslední investiční známka A-.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.