Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Řecko prý hospodaří dobře. Další peníze asi dostane

Inspekce hospodaření Řecku nedopadla špatně. I když plán snižování rozpočtového deficitu v letošním roce Řecko nesplní, další peníze dostane nejspíš v listopadu.

Ve svém prohlášení inspektoři uvedli, že úvěr osmi miliard eur (198 miliard Kč) získá Řecko zřejmě počátkem listopadu. Nejprve musí však úvěr schválit eurozóna a vedení Mezinárodního měnového fondu.

"Jakmile euroskupina (ministři financí eurozóny) a výkonná rada MMF schválí závěr páté inspekce, bude uvolněna další tranše osmi miliard eur (5,8 miliardy eur od členských států eurozóny a 2,2 miliardy eur od MMF), nejpravděpodobněji počátkem listopadu," píše se v dokumentu.

Řecko a jeho věřitelé jsou nyní podle hlavního analytika Patria Finance Dvida Marka ve složité situaci a drží se vzájemně v šachu. "Řecko potřebuje záchranné úvěry. Věřitelé zase potřebují donutit Řecko, aby se umravnilo, snižovalo své rozpočtové deficity a zároveň, aby jednostranně nevyhlásilo bankrot. Proto nejsou nastavené parametry dogmatem a uvolňování záchranného úvěru doprovází složité vyjednávání," uvedl.

Řecko částečný bankrot nejspíš postihne. "V červenci byla dohodnuta restrukturalizace řeckého dluhu, která představuje zhruba 20procentní snížení hodnoty dluhopisů. Ovšem smysl dává pouze tehdy, pokud to bude 50 a více procent, jinak to řeckou dluhovou situaci neřeší. Na to ale musí být připraveny všechny systémově důležité evropské banky," dodal.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.